Uudista

Noorim teatripublik näeb Vanemuise teatris kaheksat lastelavastust

Vanemuise teatri 152. hooajal on mängukavas kaheksa lastelavastust, sh tantsu- ja sõnalavastused ning objektiteater. Lastelavastustest teeb ülevaate Vanemuise draamajuht Tiit Palu.

Üks pikaajalisem Vanemuise teatri mängukavas olnud lastelavastus on Teatri Kodus mängitav „Punamütsike“. „See on väga ilus lavastus, mille Veikko Täär seitse aastat tagasi dramatiseeris ja lavastas. Kuigi lavastus on mõni aasta mängupausil olnud, oleme alati olnud seda meelt, et selle mängimist tuleb jätkata. Oma ajastule kohandatult võiks „Punamütsike“ Vanemuise teatri mängukavas alati sees olla, sest uued põlvkonnad tulevad väga kiirelt peale,“ tõdes Tiit Palu, avaldades lootust, et just „Punamütsike“ on see lastelavastus, mis toob väikesed inimesed esimest korda teatrisse ja pärast mida saavad neist teatrisõbrad, teatrit armastav ja hindav publik.

Lavastus tuleb publiku ette uues koosseisus. Punamütsikese rolli mängib Maarja Johanna Mägi ja hundiks kehastub Kaarel Pogga. Emana näeb laval Ragne Pekarevi ja vanaemana Külliki Saldret. Jahimehe rollis on balletiartist Aivar Kallaste.

Vanemuise väikeses majas saab noor teatripublik nautida kaasaegses tantsukeeles valminud julget ja humoorikat lavastust „Tilda ja tolmuingel“, mis põhineb Andrus Kivirähki raamatul ning mille muusika on loonud Vaiko Eplik. „See on väga südamlik lavastus, kus Vanemuise balletiartistid teevad kihvtid karakterosad ning tolmuinglitena astuvad üles Vanemuise tantsu- ja balletikooli noored,“ sõnas Palu. Lavastaja-koreograaf Mare Tommingas pälvis 2021. aastal lasteballeti “Tilda ja tolmuingel” eest Salme Reegi nimelise lasteteatri auhinna.

„Sööbik ja Pisik“ on üks lavastus, mis Tiit Palu humoorikal hinnangul jääb Vanemuise mängukavva seniks, kuni pole välja mõeldud midagi hambaaukude vastast – „Sööbik ja Pisik“ annavad suutervise kampaaniate kõrvale oma kaaluka osa. See on omamoodi klassikaks kujunenud lavastus, kus säravaid osi täidavad mitmed artistid – Sööbiku rollis on Rasmus Kull ja Pisiku rollis Simo Breede, vanaisana on laval Peeter Volkonski ning hambaharja ja arsti rolli täidab Kristel Oja. Sedagi mängitakse Teatri Kodus.

„Klaabu“ on tantsulavastus pigem väiksematele vaatajatele. Selle eest said lavastajad Katrin Pärn ja Janek Savolainen 2020. aastal ka Salme Reegi nimelise lasteteatri auhinna. „See tandem on suuteline kõigeks. Nad suudavad ükskõik, mis materjali tuua lavale värskelt ja säravalt,“ rääkis Tiit Palu. Nii on ka Teatri Kodus mängitava südamliku ja sooja „Klaabuga“.

Oktoobri teisest poolest on taas laval objektiteatri võtmes lastelavastus „Viks ja Koba“, kus lavastaja Sandra Lange on elustanud teatrilaval olevad esemed. „Sarnaselt inimestele võivad ka asjad omavahel tülis olla, armastada, tunda kadedust või teisi tundeid. Selles lastelavastuses on vähe sõnu, palju tegevust ja uudset lähenemist meid ümbritsevale mateeriale,“ kirjeldas Palu Teatri Kodus mängitavat lastelavastust.

Sadamateatris pakuvad teatrirõõmu „Naksitrallid“. Lavastajad Katrin Pärn ja Janek Savolainen on esimesel poolaastal mängitava tantsulavastuse „Naksitrallid“ kõrvale võtnud ette ka järgmise Naksitrallide loo lavastamise – „Naksitrallid 2: rotid ründavad“. „Eesti lastekirjanduse tüvitegelastena astuvad üles rahvusvahelised balletiartistid. Usun, et nad toovad sinna lavastusse värskust, sest eesti näitleja ja tantsija teab ehk juba lapsepõlvest, kuidas võiks üht või teist rolli kehastada. Välisartistid on selle mõttes aga vabamad ja see annab neile võimaluse neid tegelasi veelgi laiendada,“ arutles Palu. Laval kehastuvad rottideks Vanemuise tantsu- ja balletikooli paljukiidetud noored.

Tiit Palu lavastajatööna jõuab 5. veebruaril Vanemuise teatri suures majas publiku ette Astrid Lindgreni raamatul põhinev „Vennad Lõvisüdamed“. „See on väga ilus ja aktiivse tegevusega lugu kahest vennast, kes võitlevad üheskoos headuse poolel kurjuse vastu, võites kurjuse. Sümboolselt võidab seal lavastuses elu surma. Lugu kulgeb läbi paljude maailmade, läbi aja ja ruumi. Tahtsin seda lavastada nii sügava sisu kui ka seepärast, et me saame selle lavale tuua just Vanemuise suure maja laval, mis sai mõne aasta eest põhjalikult renoveeritud ja varustatud kõige moodsama teatritehnikaga. Nii saame laval pakkuda silmale ja südamele võimsaid lahendusi, mida see materjal vajab,“ rääkis Palu, lisades: „Olen üsna kindel, et meil õnnestub see lavale tuua nii, et publik püsib peategelastega kaasas algusest lõpuni.“

Loo peategelasteks kehastuvad möödunud aastal Vanemuise draamatrupiga liitunud noored andekad näitlejad – Oskar Seeman kui noorem ja Kaarel Pogga kui vanem vend.

Lastelavastuste tutvustus põhineb Tiiu Rööpi intervjuul Vanemuise draamajuhi Tiit Paluga raadiosaates „Vanemuise veerand“. Saade on järelkuulatav.

09.09.2021