Uudista

Neljapäeval tuleb Vanemuise kontserdimajas ettekandele Veljo Tormise “Eesti ballaadid”

Sel neljapäeval, 28. jaanuaril kell 19 toimub Vanemuise kontserdimajas kontsertettekanne Veljo Tormise kantaat-balletist “Eesti ballaadid”. Kontserti dirigeerib Risto Joost.

Teost loetakse Tormise rahvalauluainelise loomingu krooniks ja kogu eesti muusika üheks tippteoseks. Autor on põiminud selles eesti jutustavad rahvalaulud sümfoonilise koega ja filosoofilise sõnumiga dramaatiliseks lavaeeposeks. See on Veljo Tormise mastaapne elutöö kokkuvõte, justkui ajasild olevikust minevikku ja sealt tagasi. Regivärsilise rahvalaulu müstiline kõla võtab kuulajad jäägitult oma haardesse ja sunnib meid samaaegselt silmitsi seisma nii mineviku kui ka olevikuga.

Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost peab oluliseks käesoleval Vanemuise 151. hooajal keskenduda just Eesti heliloojatele ning rõhutab nende seost Vanemuise ajalooga. Veljo Tormise „Naiste laulud“ ja „Meeste laulud“ on kunagi Vanemuise laval kõlanud, nüüd on kord „Eesti ballaadideni“ jõudnud.

Vanemuise teatri ja Vanemuise kontserdimaja koostöös valminud kontsertettekanne tuleb esitamisele oma jõududega. Laval on Vanemuise sümfooniaorkester ja ooperikoor ning soleerivad Vanemuise solistid Pirjo Jonas, Karmen Puis, Rasmus Kull, Simo Breede ning kooriartistid Katrin Kapinus, Eve Kivisaar, Siiri Koodres, Helen Hansberg, Helen Nõmm, Lembi-Liis Ebre, Kristiina Hovi, Grete Oolberg, Oliver Timmusk jt.

“Eesti ballaadide” libreto on koostanud Lea Tormis, tekstid seadis kirjakeelde folklorist Ülo Tedre. Valguskunstnik on Priidu Adlas (Eesti Draamateater).

27.01.2021