Uudista

Mais esietendub kaasaegses võtmes Verdi “Aida”

Pärnu rahvusvahelise ooperimuusika festivalil PromFest etendub Giuseppe Verdi “Aida”. Uuslavastus valmib koostöös Vanemuise teatriga ning esietendub 20. mail.

PromFesti raames esietendub juba seitsmes lavastus, mille nimiosades laulavad Klaudia Taevi nimelise konkursi võitjad. Konkursi eripära on see, et võitja saab ise valida ooperi, milles ka solistina üles astub, vahendasid “Aktuaalse kaamera” kultuuriuudised.

Leedu soprani Jomante Šležaite sõnul on “Aida” üks tema lemmikoopereid ning ta tunneb end nimikangelanna rollis väga hästi.

“Meie eludes on alati draamat, me oleme artistid – mõnel päeval oleme tasasemad, teisel jälle dramaatilisemad ja see on ka “Aida” põhimotiiv. Ta muutub väga kiiresti, nii et selles rollis tunnen ma end väga hästi,” rääkis ta.

Lavastaja Madis Nurms on otsustanud 19. sajandi ooperi lavale tuua kaasaegses võtmes ja asetab rambivalgusse need teemad, mis ka Verdile olulised olid.

“Verdit väga see Egiptuse kullasära ei kõigutanud ega huvitanud. Verdi ütles selle selgesti välja, et teda Vana-Egiptuse ühiskond, mis rajanes orjapidamisel ja autokraatlikul võimul, ei suuda iialgi vaimustada. Teda pigem huvitaski inimeste draama selle autokraatliku riigiaparaadi taustal ja seda me näitamegi rahvale,” sõnas Nurms.

Lavastaja on saanud inspiratsiooni Põhja-Korea massimängudest, samuti kasutab ta nõukogude propaganda ja sotsrealismi kujundkeelt. Samas rõhutas Nurms, et tema „Aida“ on harjumuspärasest teistsuguse lõpuga.

“Meie lavastus saab olema õnneliku lõpuga. Ma tahan, et lõpuks, kui me oleme kogu see kolm tundi rääkinud sõjast, vägivallast, propagandast, kõikidest sellistest negatiivse tähendusväljaga asjadest, siis me lõpetaksime siiski rahusõnumiga.”

VAATA VIDEOUUDIST

17.03.2015