Uudista

Madis Nurmsi isikunäitus Vanemuises

Laupäeval, 25. oktoobril avatakse Vanemuise teatri väikeses majas teatrikunstnik Madis Nurmsi isikunäitus. Näituse avamine langeb kokku Teet Kase balleti “GO – mäng kahele” esietendusega, mille juures Nurmsil on kanda kunstniku roll.

Kuig tegu on kunstnikuga, kes on kujundanud ennekõike ooperilavastusi, on seekordne näitus keskendunud tema loodud tantsu- ja esinemiskostüümidele.

Välja on pandud ehtsad lavakostüümid, nii eesti- kui välismaistest produktsioonidest. Kui kostüümid on enamasti mõeldud distantsilt vaatamiseks, siis näitusel avaneb vaatajal võimalus nende konstruktsiooni ja materjalikasutust lähemalt uurida. Eraldi tähelepanu all on kostüümide maketid, mis on enne lõigete tegemist moenukkude seljas üles ehitatud. Lisaks saab vaadata Nurmsi kostüümikavandeid erinevatele muusikateatri lavastustele, lavamaketi elemente ja produktsioonifotosid.

Madis Nurms (sünd 1984) on vabakutseline stsenograaf. Ta on omandanud sotsiaalteaduste bakalaureusekraadi Tallinna Ülikoolis (2007) ja kunstiteaduste magistrikraadi Eesti Kunstiakadeemias (2009). Varem on ta lõpetanud Tallinna Ülikooli meediaõpetuse lisaeriala (2006) ning täiendanud end Peterburi Humanitaar- ja Sotsiaalteaduste Ülikoolis (2007).

Suuremate erialaste töödena on valminud kunstnikutööd ooperitele “Tsaari mõrsja” (2013, lavastaja Teet Kask); “Attila” (2011, lavastaja Üllar Saaremäe); “Nahkhiir” 25 Belgia ja Hollandi teatris (2011, lavastaja Hans Nieuwenhuis); “Thais” (2009, lavastaja Mai Murdmaa); “Carmen” (2007, lavastaja Marko Matvere); lava- ja valguskujundus maailmakuulsa soprani Barbara Hendricksi soolokontserdile Pärnu Kontserdimajas (2007); PromFesti finaalkontserdi valguskujundus (2007 ja 2009), PromFesti Kevadise Ooperigala valguskujundus (2006); Puccini Gala lavakujunduse kontseptsioon (2008) ja tantsulavastus „Veealune kuningriik“ (2010).

Aastal 2009 oli Nurms abikunstnik Maastrichti Opera Zuid ooperi “Dido ja Aeneas” lavastuse juures (lavastaja Hans Nieuwenhuis). Samal aastal valguskunstnik Jean Kalman’i assistent Brüsseli Théâtre Royal de la Monnaie ooperite “Iphigénie en Aulide” ja “Iphigénie en Tauride” väljatoomisel (lavastaja Pierre Audi).

23.10.2014