Uudista

Legendaarse teatrikunstniku 100. sünniaastapäevaks avatakse näitus

6. septembril kell 16 avavad Tartu Linnamuuseum ja Vanemuise teater muuseumis legendaarse eesti teatrikunstniku Georg Sanderi juubelinäituse „Minu veetlev Sander“.

Georg Sander (1923–2016) oli erakordselt pika loometeega teatrikunstnik, kelle elutöö aastatel 1947-1996 sai tehtud Vanemuise teatris, kus tema kujunduses jõudis lavale ligemale sada viiskümmend lavateost. Oma loometee alguses pühendus Sander peamiselt muusikalavastuste kujundamisele, mahutades Vanemuise väikese maja lavale imposantseid ooperi- ja balletikujundusi. Paar aastakümmet hiljem leidis aga seni valdavalt klassikalist koolkonda ja ajaloolist autentsust esindanud Sander mõnevõrra üllatava mõttekaasluse 1960ndate lõpu/70ndate alguse eesti noore režii lavastajate Jaan Toominga ning Evald Hermakülaga. Seda suunda esindab näitusel eraldi ruumi hõlmav ja eri meediume kasutav jäädvustus Jaan Toominga 1976. aasta etapilisest lavastusest „Põrgupõhja uus Vanapagan“.

Sanderi viimase loomeperioodi väljapaistvamaid saavutusi oli erakordselt töömahukas ja suurejooneline kujundus muusikalile „Minu veetlev leedi“ (1990).

Näitusel eksponeeritavad lavakavandid pärinevad Vanemuise teatri ning teatri- ja muusikamuuseumi kogudest. Suuremat osa neist ei ole varasemalt avalikult eksponeeritud.

Tartu linnamuuseumi direktor Risto Lehiste ütles, et Tartu linnamuuseumil on suur rõõm jätkata ajutiste näituste puhul koostöötraditsiooni: „Kui Eduard Rüga puhul oli suurepärane koostöö Enn Lillemetsa ning paljude erakogudega, siis Georg Sanderi puhul ei näeks ma võimalust teha seda ilma Vanemuise teatrita. Koostöö Tartu linna teiste kultuuriasutustega on ka tulevikus jätkuvalt meie suur prioriteet. Teatrikunsti kui kaduva kunsti puhul saavad kümned tuhanded inimesed saalis suurt vaimset ja visuaalset naudingut, kuid inimesed, kes selle neile võimalikuks teevad, jäävad enamasti tagasihoidlikult akside vahele. See näitus on kummardus nii veetlevale Georg Sanderile kui ka Eesti teatrikunstile üldisemalt.“

Tartu Linnamuuseumi ja Vanemuise teatri ühisprojektina valminud näituse kuraator on Sven Karja, kunstnikuks Ain Austa. Näitus jääb avatuks kuni 28.01.2024. Avamisele lisavad värvi muusikalised etteasted.

01.09.2023