Uudista

Laupäeval esietendub Vanemuises Ingmar Bergmani “Persona”

Sel laupäeval, 26. jaanuaril kell 19 esietendub Vanemuise väikeses majas Ingmar Bergmani psühholoogiline draama “Persona”, mille on lavastanud Ain Mäeots.

Tuntud näitlejanna Elisabet Vogler variseb „Elektra“ etenduse ajal vaimselt kokku ning lõpetab rääkimise. Teraapia ei anna loodetud tulemusi ning arst otsustab ootamatu ravivõtte kasuks: ta saadab Elisabeti koos noore hooldusõe Almaga kenasse suvemajja mererannal. Elisabet vaikib, ent järk-järgult avab Alma tummale patsiendile oma sisemaailma …

„Persona“ jõudis publiku ette maailmakuulsa Rootsi filmirežissööri Ingmar Bergmani filmina aastal 1966, peaosi mängisid Bibi Andersson ja Liv Ullmann. Film on ekraanile jõudmisest alates andnud põhjust lugematuteks analüüsideks, interpretatsioonideks ja debattideks. „Persona“ kätkeb endas palju bergmanlikke elemente, muuhulgas hullumeelsust ja identiteedikriisi, ning sageli on selles loos nähtud ka maailmakuulsa psühhiaatri Carl Gustav Jungi isiksuse lõhestumise teooria uurimust kino- või teatrikunsti kaudu.

“Persona” lavastaja Ain Mäeotsa jaoks on Bergmani fenomen ja paradoks see, et tema ei püüa kunsti teha. “Bergman jutustab ja näitab üdini läbitunnetatud lugusid – teeb Päris Asja ja tänu sellele ongi tegemist kunstiga. Selleks, et Bergmani lugudel endale mõjuda lasta, ei pea olema asjatundja ning orienteeruma keerukates taustamaailmades – neid võib vaadata lihtsalt kui inimeste lugusid. Kui vaatajal on vähegi avatud meelt, saab ta kõigest aru ja kõik jõuab pärale.”

Lavastaja on lähtunud Shakespeare’i mõttest, et igas heas tragöödias peab vähemalt korra naerda saama. “See ei tähenda, et me üritaks iga hinna eest nalja teha – ei, kaugel sellest –, aga selles loos, selles tekstis, seal olevates inimestes ja nende suhetes olevat huumorit me vaka all ka ei hoia. Huumor on elus endas kogu aeg olemas,” leiab Mäeots.

“Persona” on tõlkinud eesti keelde Ülev Aaloe, kunstnik ja valguskunstnik on Kristjan Suits (Tallinna Linnateater), videokunstnik Emer Värk, originaalmuusika ja helikujunduse autor Ardo Ran Varres, liikumisjuht Britt Kõrsmaa ja lavavõitluse juhendaja Priit Strandberg.

Osades Linda Kolde, Ragne Pekarev, Marika Barabanštšikova, Veiko Porkanen või Ain Mäeots.

22.01.2019