Uudista

Laupäeval esietendub Vanemuises Brechti draama “Kaukaasia kriidiring”

Sel laupäeval, 23. veebruaril kell 19 esietendub Vanemuise suures majas Bertolt Brechti draama “Kaukaasia kriidiring”, mille lavastajaks on Tiit Palu.

„Kaukaasia kriidiring“ on mõistujutt kahest naisest: teenijatüdrukust, kes päästab ohte trotsides valitseja lapse ja pühendub tema kasvatamisele ning lapse bioloogilisest emast, kes põgendedes on lapse hüljanud, ent ohu möödudes teda tagasi nõuab. Kumb on lapse tõeline ema? Tõe väljaselgitamiseks paneb kohtunik mõlemad naised koos lapsega põrandale joonistatud kriidiringi. Esmapilgul lihtsas loos näeme, kuidas julgus, sisemine vabadus ja südameheadus võivad inimese päästa kriitilistel ja murrangulistel hetkedel.

Lavastaja Tiit Palu: “Selles Bertold Brechti ilusas ja karmis näidendis otsitakse seda, mis on kõige tähtsam. Kõige tähtsam on jääda inimeseks. Keerulistel aegadel on see valikute küsimus, mille eest igaüks ise vastutab. Minu jaoks tõuseb esile just vastutuse teema; on olukordi, kus igaüks peab olema valmis võtma vastutuse endast nõrgema eest. Ja just see annab meie elule mõtte.”

„Kaukaasia kriidiring“ on Saksa näitekirjaniku Bertolt Brechti (1898–1956) üks olulisemaid ning tuntumaid töid. Näidendi tegevus toimub Gruusias ja Gruusia teatris on Brechti “Kaukaasia kriidiringi” ka tihti lavastatud. 2018. aasta kevadel sai eesti publik näha ühte, Tbilisi Vabaduse Teatri lavastaja Avtandil Varsimašvili tõlgendust sellest näidendist Tartus toimunud Vabaduse festivalil.

Eesti teatris jõuab maailmakuulus näidend lavale esmakordselt.

Lavastaja ja dramaturg on Tiit Palu, tõlkija Laur Kaunissaare, kunstnik Eugen Tamberg, muusikajuht Ele Sonn, valguskunstnik Margus Vaigur (Endla), videokunstnik Janek Savolainen, lavastuses kasutatakse Gija Kantšeli muusikat.

Osades: Marian Heinat, Merle Jääger, Piret Krumm, Aivar Tommingas, Andres Mähar, Karl Laumets, Ott Sepp, Jaanus Tepomees, Reimo Sagor ja bänd.

20.02.2019