Uudista

Laupäeval esietendub Vanemuises Ballett “Romeo Ja Julia”

Sel laupäeval, 29. septembril kell 19 esietendub Vanemuise suures maja Sergei Prokofjevi ballet “Romeo ja Julia”, mille toob lavale Tšehhi koreograaf ja lavastaja Petr Zuska.

Vanemuise balletitrupp alustab oma 80. hooaega ja vaevalt sobiks selleks paremini miski muu kui Prokofjevi poolt 80 aastat tagasi loodud ballett.
William Shakespeare’i kirjutatud traagiline ja siiras armastuslugu on juba sajandeid publiku südameid võlunud, Prokofjevi ballett aga alates 1938. aastast, mil toimus maailmaesietendus Tšehhoslovakkias, Brnos. Sellest ajast on kaunis teos ehtinud pea kõiki maailma suuri ja väiksemaid balletilavasid. Vanemuises on “Romeo ja Julia” etendunud kahel korral – 1946 Ida Urbeli ja 1993 Mare Tomminga lavastuses.

“Vähe on ballette, mis väljendavad inimlikkust, elujõudu ja teatraalsust nii intensiivselt,” ütleb lavastaja Petr Zuska. “Kui hakkasin mõtlema sellele, kuidas käsitleda Romeo ja Julia teemat, tundsin, et tahan luua lavastuse, milles oleks midagi erilist, ainulaadset, teistsugust — midagi, mida ma ei olnud veel näinud. Samas soovisin vältida odavaid trikke ning mitte solvata Shakespeare’i ja Prokofjevit. Võtsin raamtegelasteks vend Lorenzo, kes sümboliseerib inimese usku jumalasse, headusesse ja korda ning unenägude ja varjude riigi kuninganna Mabi, kes kehastab elu ennustamatust ja kontrollimatust. Ehkki Mab on ähmane, nähtamatu kuju, on just tema see, kes niite tõmbab ja seega puuduvad inimesel otse loomulikult igasugused soodsad väljavaated. /…/”

Balleti “Romeo ja Julia” muusikajuht ja dirigent on Taavi Kull, koreograaf ja lavastaja Petr Zuska (Tšehhi), kunstnik Jan Dušek (Tšehhi), kostüümikunstnik Pavel Knolle (Tšehhi), valguskujundajad Petr Zuska ja Pavel Dautovský (Tšehhi).

Osades näete Vanemuise balletisoliste ja truppi, Prokofjevit esitab Vanemuise sümfooniaorkester.

Peale esietendust toimub suure maja fuajees Vanemuise balletitrupi 80. sünnipäevale pühendatud raamatu “Tantsides Tartut” (fotograaf Maris Savik) esitlus.

Esietenduse muljeid edastatakse otseülekandes Vanemuise Facebooki-lehel:
https://www.facebook.com/vanemuine/

25.09.2018