Uudista

Laupäeval esietendub väikeses majas draama “Faehlmann”

Sel laupäeval, 30. novembril kell 19 esietendub Vanemuise väikeses majas Vaino Vahingu ja Madis Kõivu draama “Faehlmann”.

Kui 1982. aastal tähistati Tartu Ülikooli 350. aastapäeva, esietendus sel puhul „Vanemuises“ ka Madis Kõivu ja Vaino Vahingu kahasse kirjutatud „Faehlmann“, mille lavastas ja milles nimiosa mängis Evald Hermaküla. Oli masendav nõukogude stagnatsiooniaeg. Seda, et kuu aega pärast esietendust sureb Moskvas Brežnev, ei teadnud veel keegi. Nagu ei osanud keegi aimata sedagi, et juba vähem kui kümne aasta pärast on Eesti taas iseseisev. Nii et kirjutades Faehlmannist ja 19. sajandi keskpaigas järjest süvenevast venestamisest Liivimaal, kirjutasid autorid muidugi ka kaasajast. Paralleele leida polnud keeruline, selgeimaks neist vene keele pealetung hariduses, teaduses, ametlikus asjaajamises …

“Aga milleks meile „Faehlmann“ täna? Küsimused eesti keele positsioonist hariduses, teaduses ja ühiskonnas tervikuna on jätkuvalt aktuaalsed, kuid „Faehlmanni“ sisse kirjutatud küsimused on veelgi eksistentsiaalsemad. /—/
Kas me teame, kes oleme meie?”
 küsib lavastaja Margus Kasterpalu.

“Faehlmanni” kunstnik on Maret Tamme, valguskunstnik on Priidu Adlas, liikumisjuht Janek Savolainen ja muusikaline kujundaja Ann Reimann.

Osades: Priit Strandberg, Hannes Kaljujärv, Linda Kolde, Piret Laurimaa, Kärt Tammjärv, Marika Barabanštšikova, Andres Lepik, Karol Kutsel, Andres Mähar, Karl Robert Saaremäe ja Raivo Adlas.

 

26.11.2019