Uudista

Vanemuise väikeses majas jõuab publiku ette dramaatilis-tantsuline tõlgendus Mihhail Bulgakovi romaanist „Meister ja Margarita“

Laupäeval, 7. märtsil jõuab Vanemuise väikeses majas publiku ette dramaatilis-tantsuline tõlgendus Mihhail Bulgakovi romaanist „Meister ja Margarita“.

„Meistri ja Margarita“ lavastajad on Janek Savolainen ja Katrin Pärn (külalisena), kunstnik Liina Unt (Endla), valguskujundaja Imbi Mälk ning videokunstnik Argo Valdmaa (Endla). Lavastuses on kasutatud Elliot Goldenthali, Alfred Schnittke, Pjotr Tšaikovski, Howard Shore’i, Hector Berliozi, Igor Stravinski jt heliloomingut.
Osades: Jüri Lumiste (Woland), Katrin Pärn (Peemot), Helgur Rosenthal (Meister), Maria Engel (Margarita Nikolajevna), Ragne Pekarev, Janek Joost, Aivar Kallaste  ja Vanemuise balletitrupp.

„„Meister ja Margarita” on väga mitmekihiline ja keeruline teos. Seal on lisaks ilmsele palju salajasi ja hoomamatuid käike ja koridore. Varjatud sümboleid, selgeid viiteid ja kummastavaid sidemeid. Otseseid ja kaudseid paralleele. Sellest kirjutada sünopsist või sisukokkuvõtet tundub peaaegu võimatu. Vähemalt ei muudaks see midagi selgemaks. Igaühel on oma vastuvõturetseptorid, mis aitavad temani tuua täpselt selle, mis just talle vajalik on või erutav tundub. Või siis ei aita.

Me oleme selle pisut keerulisemaks teinud – või hoopis lihtsamaks? – sest me oleme – püüdes edasi anda Bulgakovi maalitud piltide grotesksust ja vallatust – eksperimendina seganud tantsu ja sõna sel moel, mis nõuab vaatajalt pidevat ümberkohanemist. Abstraktset mõtlemist, huumorimeelt ja ümberkohanemist. Tõlkimisaparaat seletamaks sõna, on inimesel teistsugune, kui see, millega seletatakse liikumist. Või pilti või heli. Tundub huvitav, kas selline viis muudab niigi keerulise materjali veel segasemaks või hoopis haarab kõik meeled töösse ja avab kanalid, mille kaudu on äkki maagilisel moel „selle oopuse peajoon läbinisti selge.“”

Katrin Pärn ja Janek Savolainen

Janek Savolainen (7.02.1978) lõpetas Tallinna Pedagoogikaülikooli koreograafina, alates aastast 2000 Vanemuise teatri balletiartist ja koreograaf-lavastaja. Lisaks tantsulavastustele osalenud ooperi-, opereti-, muusikali- ja sõnalavastustes, teinud liikumisi draamalavastustele. Lavastused Vanemuises: „Bamby” (2001), „This is a small step for a man…” (2003), „Nixon” (2006), “Vanamees ja meri” (2010).

Katrin Pärn (20.05.1977) on lõpetanud EMTA Lavakunstikooli 2000 ja magistriõppe 2008, täiendanud end Universität der Künste’s Berliinis ja Mission Bay Highschool’is USAs. Olnud Vanemuise teatri näitleja, praegu vabakutseline näitleja Tartu Uues Teatris. Stsenarist, lavastaja, koreograaf, mänginud seriaalides ja filmides, kirjutanud luuletusi, tõlkinud ja kirjutanud laulutekste. Nomineeritud Eesti Teatriliidu aastapreemiale Parim naisnäitleja 2010.

„Meister ja Margarita“ etendub sel hooajal viiel korral – 7., 14., 22. märtsil ning 10. ja 23. aprillil Vanemuise väikeses majas.

04.03.2015