Uudista

Hingedepäeva kontserdil kõlab Arvo Pärt ja Cyrillus Kreek

Vanemuise sümfooniaorkester, ooperikoor, Tartu Ülikooli kammerkoor, tenor Mati Turi ja tänavuse helikunsti sihtkapitali aastapreemia laureaat, viiulisolist Hans Christian Aavik esitavad hingedepäeval, 2. novembril Tartus Pauluse kirikus eesti heliloojate, Arvo Pärdi ja Cyrillus Kreeki suurejoonelist loomingut.

Hingedepäeva kontserti dirigeerib Vanemuise teatri dirigent Martin Sildos, kelle sõnul on kontserdikavas teosed, mille toel aeg maha võtta ja keskenduda sellele, mis on tegelikult tähtis.

Kontserdil kõlab Arvo Pärdi „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks“. „Seda teost kuulates saab aru, kui palju Briti helilooja Benjamin Britten Arvo Pärdile tähendas. Teos mõjub ilmselt kõigile, kel on elus olnud ootamatuid lahkuminekuid. See annab lootust: sa saad tuttavaks oma sisemise kurbusega ning lõpuks toimub ehk väike vabanemine, mis annab kindluse, et elu läheb positiivses suunas edasi.“

Pärdi teise teosena esitatakse „Fratres“, mille ta kirjutas aastal 1977, kui oli läbi suurte sisemiste mõtiskluste ja otsimiste leidnud tintinnabuli-stiili. „Nimetame seda hingekellukesteks,“ ütleb Sildos. Vanemuise kontserdil esitavad teost keelpilliorkester, löökpillid ja viiulivirtuoos Hans Christian Aavik, kelle Tartusse tulekut hindab Sildos väga kõrgelt.

„Selle muusika helid peegeldavad midagi kõrgemat meist kõigist. Seal on peidus kõik inimese tunded ning igatsused. Igal kontserdil avab teos end üha uuesti – teose lõpus juhtub midagi maagilist, mida ei saagi sõnadesse panna – see tunne võtab justkui hingetuks…,“ räägib virtuoosne muusik Hans Christian Aavik, kes ootab kontserti Vanemuise sümfoonikutega. „Kohe esimesel tutvumisel Vanemuise sümfooniaorkestri muusikutega tundsin nende rohket soojust ja külalislahkust – ootan juba väga meie taaskohtumist!”

Kontserdi lõpetab eesti muusikaajaloo esimene reekviem, Cyrillus Kreeki „Reekviem“. Solistina kannab selle vokaalse suurvormi ette tenor Mati Turi.

Martin Sildose sõnul on see positiivne teos, mis hoiab tähelepanu ka tõsisematel teemadel, nagu hingerahu. „Reekviemiga meenutame neid, kellega ei ole meil võimalik enam füüsiliselt kohtuda. Oleme vihased, oleme kurvad, tihti ei saagi lõplikult aru, milleks selline ebaõiglus?! Elades selle teose tervikuna läbi, võiksime jõuda sammukese lähemale hingerahule, millest meil nii tihti puudus on. Ning vahest aitab just see leida endas rõõmu, et me oleme saanud endale nii lähedaste ja toredate inimestega koos elada. Me ei unusta neid kunagi.”

Kontserdi organist on Ene Salumäe.

Tutvu kontserdiga ja soeta pilet Vanemuise teatri kodulehelt.

26.10.2022