Uudista

Galerii: Jevgeni Grib toob Vanemuise balletilavale „Tuhkvalge“

Lavastaja ja koreograaf Jevgeni Grib (Rahvusooper Estonia) on Vanemuise teatripublikule tuttav kui mütoloogia ainelise lühiballeti „Metamorfoosid“ autor. Balletilavastuses „Tuhkvalge“ tegeleb Grib taaskord sügavate ning paeluvate teemadega nagu elu, surm ja inimese alateadvus.

Edward Elgari ja Gustav Holsti muusikale loodava balleti „Tuhkvalge“ esimeses proovis sai Vanemuise balletitrupp ülevaate lavastuse sisust, kostüümidest ja dekoratsioonidest.

Jevgeni Gribi ning lavastusdramaturgi ja libretisti Siret Campbelliga koostöös loodud lavalugu on inspireeritud E. T. A. Hoffmanni 1815. aastal kirjutatud lühijutust „Uneliivamees“.

Peategelase Aale lapsepõlves hukkub tema isa tulekahjus. Kui naise tuletõrjujast elukaaslane samal moel sureb, viivad üksindus ja õudsed mälestused Aale välismaailmast aina kaugemale. Sündmused rulluvad lahti visuaalselt lummavas mustvalges paigas, kus põimuvad elavate maailm ja teispoolsus. Kust jookseb reaalsuse ja kujutelmade piir, ei saagi lõpuni kindel olla. Publik seatakse silmitsi küsimusega: kas hirmudest on võimalik vabaks saada? Või jäävad mälestused lapsepõlves kogetust meid ka täiskasvanuelus varjuna saatma?

Lavastuse muusikajuht on Vanemuise teatri peadirigent Risto Joost. Kunstnikutöö teeb Kristjan Suits (Tallinna Linnateater), kostüümikunstnik on Liisi Eesmaa ning valguskunstnik Rene Liivamägi. Kaasa teeb Vanemuise sümfooniaorkester.

„Tuhkvalge“ esietendub Vanemuise teatri suures majas 14. oktoobril 2023.

10.05.2023