Uudista

Galerii: algasid Artur Alliksaarest inspireeritud lavastuse proovid

Vanemuise teatris algas Urmas Vadi autorilavastuse „Sada grammi taevasina“ prooviperiood. Artur Alliksaare elust ja luulest ajendatud lavastus esietendub Sadamateatris poeedi 100. sünnipäeval, 15. aprillil 2023.

Näidenditeksti autor Urmas Vadi on ühtlasi ka selle tüki lavastaja. „Artur Alliksaare luule on mind alati inspireerinud. Käisin gümnaasiumi viimases klassis, kui ilmus tema koondkogu „Päikesepillaja“ ja mu tulevane abikaasa selle mulle kinkis. See raamat oli toona midagi võimsat ning täiesti pöörast ja pillavat,“ meenutab ta esimest kokkupuudet Alliksaarega. Ühelt poolt ongi tema teksti aluseks need Alliksaare luuletused ja fantaasialend, teisalt inspireeris Vadit ka poeedi elulugu: „See on sama pööraste käiguvahetustega nagu ta luulegi.“

Aegruum, milles lavastust mängitakse, on Vadi jaoks üks näidendi võtmeküsimusi. „Alliksaarel on luuletus „Aeg“, kus on sõnad „Ei ole paremaid, halvemaid aegu. On ainult hetk, milles viibime praegu.“ Kuna see teema  – võiks öelda isegi filosoofiline vaade – läbib paljusid tema tekste, siis ka lavastuses on see aeg liikuv. Püsime küll enamjaolt 1950-60ndates, aga teeme ka väljasõite ette- ja tahapoole. Sama kehtib ruumi kohta – see on avar nagu kosmos, kus heljuvad väga konkreetsed osised ja detailid, mis oleks justkui sellest maailmast pärit: lauad ja toolid ning potid ja pannid,“ jagas Vadi.

Näitetruppi kuuluvad Piret Laurimaa, Lena Barbara Luhse, Reimo Sagor ja Veiko Porkanen. „Valisin trupi kõhutunde pealt,“ tõdeb lavastaja. „Piret Laurimaaga oleme sõbrad ja teinud koos lavastuse „Rudolf Allaberdi testament“ Tartu Uues Teatris. Sellest peale oleme rääkinud, et võiks veel midagi koos teatris teha. Teisi näitlejaid ma veel ei tunne, olen neid vaid saalist publikuna vaadanud. Loodan, et peagi sõbruneme ka nendega ja purjetame ühel lainel. Pealegi on esimene proov ju sõbrapäeval!“ avaldas Vadi usku hea trupivaliku osas.

Lavastuse „Sada grammi taevasina“ kunstnik on Pille Jänes ja valguskunstnik Priidu Adlas Eesti Draamateatrist. Videokujundaja on Karl-Gustav Kello.

14.02.2023