Uudista

Esietenduv „Terror“ jätab peategelase saatuse publiku otsustada

18. septembril jõuab Sadamateatris publiku ette Andres Noormetsa lavastatud kaasaegne saksa dramaturgia, Ferdinand von Schirachi kohtudraama „Terror“, mis nõuab saalisviibijate erksat meelt, kaasamõtlemist ja tahet etenduse lõpus sündmuste käiku määrata.

„Terror“ oli publikuküps juba kevadel, aga olude sunnil ei jõudnud see esietenduseni. Andres Noormets avaldas lootust, et lisaaeg on lavastusele hästi mõjunud.

Lavastaja sõnul toob „Terror“ publikuni põneva ja tiheda teatriõhtu, kus ka saalisviibijal on täita tähtis roll. Nimelt viib lavastus meid kohtusaali, kus mõistetakse kohut Saksa õhujõudude hävitaja piloodi Lars Kochi üle, kes on seal oma otsuse eest, mille ta langetas, kui 164 reisijaga Berliin-Müncheni lennuk kaaperdati terroristide poolt ning nõuti selle maandumist jalgpalliväljakule, kus käimas 70 000 fänni silme all oluline matš Saksamaa ja Inglismaa vahel. Major Kochi kohus oli sündmustele kiiresti reageerida ja võtta vastu otsus. Seda ta tegigi, ainult et seitse kuud pärast ühiskonda vapustanud sündmust antakse ta kohtu alla. Publik kui osa kohtust saab otsustada – oli Kochi tegu õige või vale, on ta süüdi või süütu?

Etenduse hääletuse tulemused kajastuvad näidendi rahvusvahelisel kodulehel, kust selgub, et näidendit on mänginud tänaseks 105 teatrit 29 riigis.

Lavastuse tuumale mõeldes mõtiskleb Noormets informatsiooni liikumise kiiruse kui tänase maailma hiilguse ja viletsuse üle: „Inimestel on imelihtne leida kilde ja nende alusel positsioone kujundada, otsuseid vastu võtta. Kui aga võtta aega ja tervikpilt kokku panna, kas siis positsioonid ja otsused muutuvad või läheb kõik hoopis keerulisemaks? Kas on üldse olemas ühte ja ainukest tõde?“

Ferdinand von Schirachi draama on tõlkinud Piret Pääsuke. Lavastaja Andres Noormets täidab ise ka kunstniku ja muusikalise kujundaja rolli. Kostüümikunstnikuna toetab teda Maarja Viiding ning valguskujundajana Imbi Mälk.

Kohtudraama toovad publikuni näitlejad Merle Jääger, Reimo Sagor, Margus Jaanovits, Maria Annus, Riho Kütsar, Lena Barbara Luhse ja Liisa Jurtom.

„Terror“ esietendub 18. septembril Sadamateatris.

13.09.2021