Uudista

Elmo Nüganen toob Vanemuise lavale barokkooperi

Vanemuise teatris algasid Georg Friedrich Händeli barokkooperi „Julius Caesari“ proovid. 4. novembril 2023 esmakordselt Vanemuises lavastatava ooperi toovad publiku ette lavastaja Elmo Nüganen ning Vanemuise teatri muusikajuht ja peadirigent Risto Joost. 

Lavalugu räägib võimsast valitsejast ja väepealikust Julius Caesarist (Martin Karu või Sandra Laagus), kes sõjaretkel Egiptuses kohtub 19-aastase Kleopatraga (Pirjo Jonas või Maria Listra) ning armub. Kleopatra, kes soovib saada Egiptuse valitsejaks, otsustab tema maad vallutama tulnud vaenlase võrgutada ja pääseda Caesari toel troonile. Plaan on täiuslik, aga seal on üks saatuslik viga: ta pole arvestanud armumisega. Keset sõda, intriige ja kaost puhkeb Kleopatra ja Caesari vahel armastus.

Lavastaja Elmo Nüganen rõhutab, et tegu pole siiski igavese armastuslooga – esiplaanil on hoopis Caesari ja Kleopatra võimuvõitlus ja kättemaks.

Vanemuise teatri muusikajuhi ja peadirigendi Risto Joosti sõnul on esimest korda Eesti muusikateatri ajaloos „Julius Caesari“ laval laulmas kolm eesti kontratenorit: nimirollis Martin Karu, teistes rollides Ivo Posti ja juba 30 aastat Eestis elav Ka Bo Chan. Kui üks koosseis on puhtalt kontratenoritega, siis teine naisosatäitjatega, kus nimirollis Sandra Laagus. „Mõlemad variandid on väga põnevad, seetõttu on seda ooperit igal juhul mõtet tulla vaatama kaks korda. See võiks ideaalis olla täiesti teistmoodi ooperikogemus, kontratenoritega koosseis on Eesti publiku jaoks kindlasti ka väga eksootiline,“ rääkis Risto Joost. 

Ooperi „Julius Caesar“ muusikajuht ja peadirigent on Risto Joost, dirigendipuldis võib juhatamas näha ka Taavi Kulli ja Martin Sildost. Lavastaja on Elmo Nüganen ning kunstnik Kristjan Suits. Kostüümikunstnik on Kristine Pasternaka Läti Rahvusooperist. Lavastuse liikumisjuht on Janek Savolainen ning valguskunstnik Rene Liivamägi. Lauljate vastutav repetiitor on Toomas Kaldaru ning lavastajat assisteerib Merle Jalakas.

Ooperilavastuses teevad kaasa Martin Karu või Sandra Laagus, Pirjo Jonas (Vanemuine) või Maria Listra, Ivo Posti või Annaliisa Pillak, Karmen Puis (Vanemuine) või Tuuri Dede, Rasmus Kull (Vanemuine) või Oliver Kuusik, Simo Breede (Vanemuine) või Taavi Tampuu, Ka Bo Chan või Karis Trass (RO Estonia), Märt Jakobson või Kristjan Häggblom (Vanemuine). Laval on Vanemuise ooperikoor ja sümfooniaorkester.

23.08.2023