Uudista

Andres Noormetsa lavastus „Deemonid” Vanemuise väikeses majas

Reedel, 19. septembril esietendub Vanemuise väikeses majas Andres Noormetsa lavastus „Deemonid” . Tegemist on Lars Noréni tänapäevase draamaga, mis  lahkab kahe abielupaari valusaid probleeme läbi musta huumori prisma.

Rollides on kaks staažikat tartlast  – Marika Barabanštšikova ja Margus Jaanovits ning värsked vanemuislased Piret Laurimaa ja Sten Karpov, kes liitusid Vanemuise teatriga sellest hooajast. Näidendi on rootsi keelest tõlkinud Ülev Aaloe. Lavastaja Andres Noormets on loonud ka muusikalise kujunduse, kunstnik on Maarja Meeru ning valguskunstnik Imbi Mälk.

Lars Norén on tänapäeva produktiivseim, mängituim ja rahvusvaheliselt tunnustatuim rootsi näitekirjanik. Rootsis tuntakse Noréni ka kui huvitava käekirjaga lavastajat. Tema “firmamärgiks” on saanud perekonnadraamad, mis on alatasa tekitanud vaidlusi ja poleemikat, kuid on olnud samas kõrgelt hinnatud nii näitlejate-lavastajate, kriitikute kui ka publiku seas. Sestap on teda sageli nimetatud tänapäeva August Strindbergiks, “Deemonite” puhul on tõmmatud paralleele ka Edward Albee näidendiga “Kes kardab Virginia Woolfi?”

„Deemonid” on ehe ja tänapäevane draama, kus oma suhtes keerukasse etappi jõudnud Frank (Sten Karpov) ja Katarina (Marika Barabanštšikova) kutsuvad hetkeimpulsi ajel külla samas majas elava abielupaari, keda nad eriti ei tunnegi. Õhtu Jenna (Piret Laurimaa) ja Tomasega (Margus Jaanovits) algab meeldivalt, ent lõpeb täieliku krahhiga. Küllakutsujate omavahelistes suhetes valitsevad deemonid tulevad päevavalgele, võtavad võimust ja viivad sõbraliku naabripere hapra pereidülli purunemise äärele.

18.09.2014