Uudista

Algasid Vanemuise ja Tartu Uue Teatri koostöölavastuse proovid

Tartu Uue Teatri lavastaja Elise Metsanurk toob Vanemuise teatri lavale oma tõlgenduse Shakespeare’i sajanditetagusest armastusloost „Romeo ja Julia“. Draamateksti esimeseks lugemiseks tulid täna proovisaali kokku mõlema teatri näitlejad ja lavastusmeeskond. Vaata galeriid Vanemuise teatri Facebookist / RUS Facebookist.

Vanemuise teatri ja Tartu Uue Teatri suuremast koostööst hakati mõlemas teatris rääkima niipea, kui Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli 29. lennu lõpetanutest üheksa noort 2020. aastal Tartusse jõudsid ning Vanemuise ja Tartu Uue Teatri vahel jagunesid.

Kui kahe teatri näitlejad on teatrimajade vahel liikunud varemgi, siis nüüd sündiv koostöö on seni tehtust suurim. Teatrid vahetavad omavahel ka lavastajaid. Lavastuse „Romeo ja Julia“ sünd on Tartu Uue Teatri teatritegijate juhendada. Selle lavastaja on 29. lennu lõpetanud Elise Metsanurk ja lavastusdramaturg kursusevend Andreas Aadel Tartu Uues Teatrist. Kevadel läheb Vanemuise teater lavastama aga Tartu Uude Teatrisse, seda Reimo Sagori eestvedamisel. Uue Teatri lavale jõuab teatritükk, mis sünnib trupi koosloomes.

Esimese kohtumise eel oli „Romeo ja Julia“ lavastaja Elise Metsanurk põnevil: „Ootan kohtumist näitlejatega. Seekord on proovisaalis kooslus, kes varem pole koos mänginud ja kellest paljudega pole ka mina varem koostööd teinud. Uute inimestega protsessi minnes on ikka ootamatuid mõtteid rohkem.“

Metsanurk tõdes, et ehkki nad esitavad Shakespeare’i „Romeost ja Juliast“ oma tõlgenduse, on see ikka armastuslugu. Lavaloos on armastus aga keelatud mitte vaenutsevate perekondade, vaid kõigi nende poolt, kes ei pea õigeks Romeo ja Julia vanusevahet, mis ületab poolt sajandit.

Nimirollides on Aivar Tommingas Vanemuise teatrist ja Ilo-Ann Saarepera Tartu Uuest Teatrist. Vanemuise teatrist on laval veel näitlejad Priit Strandberg, Marika Barabanštšikova, Riho Kütsar, Margus Jaanovits, Maria Annus, Andres Mähar, Reimo Sagor ning Tartu Uuest Teatrist Ekke Hekles. Laval teeb külalisena kaasa ka lavastuse helilooja Jarek Kasar.

Näidendi on tõlkinud Georg Meri. Kunstnikutööga toetab Tartu Uue Teatri kunstnik Kristiina Põllu. Liikumisjuht on Rauno Zubko, valguskunstnik Priidu Adlas Eesti Draamateatrist ning lavatrikkide tegemise osas konsulteerib meeskonda Enar Tarmo.

„Romeo ja Julia“ esietendub Vanemuise väikeses majas 3. detsembril 2022.

05.10.2022