Romeo ja Julia

Romeo ja Julia

Shakespeare – Prokofjev – ballett

Romeo: „ Kuid tõttki saame teada une läbi.“
Mercutio: „Sa usud? Nägid kuninganna Mabi?“
Mis juhtub pärast seda, kui Romeo näeb kuninganna Mabi unes? William Shakespeare’i kirjutatud traagiline ja siiras armastuslugu on juba sajandeid publiku südameid võlunud. Sergei Prokofjevi ballett „Romeo ja Julia“ aga alates 1938. aastast, mil toimus maailmaesietendus Tšehhoslovakkia Rahvusteatris Brnos. Sellest ajast on Shakespeare’i vaimustav teos ehtinud pea kõiki maailma suuri ja väiksemaid balletilavasid.

«Romeo ja Julia» on olemuselt draamaballett, st teos nõuab tantsijatelt näitlejameisterlikkust usutavate karakterite loomisel ja Zuska lavastus veelgi enam. Tema koreograafia on rikas sulam nüüdisaegsetest balletistiilidest ning tegelaste liigutustel on tunnetuslik alus – tants on nähtavaks muudetud inimhinges toimuv draama.

/…/ Vanemuise trupp tervikuna on varasemast ühtlasem nii tantsutehniliselt kui ka kehalistelt proportsioonidelt ning Zuska lavastus tõendab, et nad on suutelised veenvalt toime tulema mistahes tantsuteksti esitusega.
Heili Einasto, Postimees

Vanemuise balletitrupp on viimasel ajal niiii heaks saanud. Laval selles lavastuses ka trupist mitmed minu lemmikud Alain Divoux (Romeo), Hayley Blackburn (ma ei tea kedagi, kes Eesti balletimaastikul praegusel hetkel paremini Juliaks sobiks!) ja Matteo Tonolo (ehheee, sobiv – itaallane! aplausi ning publiku kisa ja trampimiste järgi näis, et tänase etenduse üks suurimaid publikulemmikuid)… ning minu jaoks võrdlemisi hiljuti avastatud Tarasina Masi, kes seekordse Kuninganna Mab’i – saatanliku kehastusena mängis ja tantsiski oma sähvaka blondi parukaga end mu südamesse jäädavalt. Wow!
danzumees.blogspot.com

KAVALEHT

Esietendus 29.09.2018 Vanemuise suures majas
Maailmaesietendus 14.11.2013 Tšehhi Rahvusballetis


Helilooja Sergei Prokofjev
Muusikajuht ja dirigent Taavi Kull
Dirigent Risto Joost
Koreograaf ja lavastaja Petr Zuska (Tšehhi)
Kunstnik Jan Dušek (Tšehhi)
Kostüümikunstnik Pavel Knolle (Tšehhi)
Valguskujundajad Petr Zuska, Pavel Dautovský (Tšehhi)

Vanemuise balletisolistid ja trupp
Vanemuise sümfooniaorkester

Videod