Romeo ja Julia

Romeo ja Julia

Sergei Prokofjevi ballett William Shakespeare’i aegumatu armastusloo ainetel

Romeo: „ Kuid tõttki saame teada une läbi.“
Mercutio: „Sa usud? Nägid kuninganna Mabi?“

Mis juhtub pärast seda, kui Romeo näeb kuninganna Mabi unes? William Shakespeare’i kirjutatud traagiline ja siiras armastuslugu on juba sajandeid publiku südameid võlunud. Sergei Prokofjevi ballett „Romeo ja Julia“ aga alates 1938. aastast, mil toimus maailmaesietendus Tšehhoslovakkia Rahvusteatris Brnos. Sellest ajast on Shakespeare’i vaimustav teos ehtinud pea kõiki maailma suuri ja väiksemaid balletilavasid.

“Romeo ja Julia” on olemuselt draamaballett, st teos nõuab tantsijatelt näitlejameisterlikkust usutavate karakterite loomisel ja Zuska lavastus veelgi enam. Tema koreograafia on rikas sulam nüüdisaegsetest balletistiilidest ning tegelaste liigutustel on tunnetuslik alus – tants on nähtavaks muudetud inimhinges toimuv draama.
/…/ Vanemuise trupp tervikuna on varasemast ühtlasem nii tantsutehniliselt kui ka kehalistelt proportsioonidelt ning Zuska lavastus tõendab, et nad on suutelised veenvalt toime tulema mistahes tantsuteksti esitusega.

– Heili Einasto, Postimees

KAVA

Esietendus 29. septembril 2018 Vanemuise suures majas
Maailmaesietendus 14. novembril 2013 Tšehhi Rahvusballetis

 


Helilooja Sergei Prokofjev
Muusikajuht ja dirigent Taavi Kull
Dirigent Risto Joost
Koreograaf ja lavastaja Petr Zuska Tšehhi
Kunstnik Jan Dušek Tšehhi
Kostüümikunstnik Pavel Knolle Tšehhi
Valguskujundajad Petr Zuska, Pavel Dautovský Tšehhi

 

Osades Emily Ward, Georgia Toni Hyrkäs, Maria Engel, Alexander Germain Drew, Bleiddian Bazzard, Raminta Rudžionyte-Jordan, Olivia Lenssens, Gus Upchurch, Alain Divoux, Bradley Howell, Benjamin Newman, Gerardo Avelar, Benjamin Kyprianos, Sayaka Nagahiro, Matthew James Jordan

Vanemuise balletitrupp ja sümfooniaorkester

Videod