Loe

Tšehhi lavastaja toob Vanemuise lavale “Romeo ja Julia”

Henry-Laur Allik, Aktuaalne kaamera

29. septembril esietendub Vanemuise suures majas Sergei Prokovjevi ballett “Romeo ja Julia”. Balleti toob lavale Tšehhi lavastaja ja koreograaf Petr Zuska.

80 aastat tagasi esimest korda lavale toodud “Romeo ja Juliaga” alustab Vaneimuise balletitrupp ühtlasi ka oma 80. hooaega, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Balleti lavastaja ja koreograaf Petr Zuska ütles, et “Romeo ja Juliat” on mängitud maailmas nii palju, kuna see kõnetab inimesi. “See räägib armastusest ja surmast ning kõige olulimatest asjadest meie eludes, see on väga liigutav lugu,” sõnas ta ja nentis, et Shakespeare’ile on antud versiooni juures Prokfjev, kes on väga oluline apekt selles kõiges. “Tema 1936. aastal loodud muusika on üks parimaid balletile loodud muusikaid.”

Lavastuse algversioon tuli välja Prahas, kus tantsijate käsutuses oli kordi suurem lava. Balleti muusikajuhi ja dirigendi Taavi Kulli sõnul toob Vanemuise lava loo publikule lähemale. “Keskkonnad on natuke erinevad, seal on see lava palju suurem ja meil on väiksem, aga Mare nägi selles mingisugust head võimalust lavastust veel intiimsemaks muuta,” tõdes ta mainis, et kui “Romeo ja Julia” on väiksema lava peal, siis ta võib-olla on veel mõjusam publiku jaoks.

Vanemuises on “Romeo ja Julia” etendunud kahel korral – 1946. aastal Ida Urbeli ja 1993. aastal Mare Tomminga lavastuses.

(28.09.2018, kultuur.err.ee)

28.09.2018