Loe

Webberi juubelikontsert toob Eestisse muusikalistaarid

Karilin Engelbrecht, Postimees

Karilin Engelbrecht, Postimees

Britist muusikalikuninga kevadise 60 aasta juubeli puhul esinevad täna Saku Suurhallis Briti rokkbänd, popkoor, dirigent ning kohalike külalissolistidena ka Gerli Padar ja Maarja-Liis Ilus.

Parimaid palu Webberi muusikalidest esitavad Rachel Barrell, Jacqui Scott, Tim Rogers ja Simon Bowman.

«Kõik solistid on Webberi muusikalides osalenud,» selgitas Vanemuise teatri juht ja kontserdi korraldaja Paavo Nõgene. «Kohale on tulnud näiteks Judase osatäitja «Jesus Christ Superstarist» ja Eva Peroni osatäitja «Evitast».»

Samuti saabub Tallinna Londoni rokkbänd ja poppkoor, kuhu kuuluvad Lauren Harrison, Gemma O’Duffy, Lisa Thorner, Rob Copeland, Pharic Scott ja Niall Sheeny.

Tähtsaimaks külaliseks peab Nõgene aga dirigent Nick Daviest, kes Eesti kontsertidel dirigeerib Vanemuise sümfooniaorkestrit. «Ta on üks Webberi tippdirigentidest, ja see, et ta siia tuleb, on väga suur näitaja,» tõdes ta.

Nõgene lisas, et Davies on olnud näiteks muusikalide «Evita» ja «Ooperifantoomi» muusikaline juht ja dirigent Londonis ning teinud koostööd maailmakuulsate orkestritega. «See on inimene, kes tunneb Webberi muusikat detailideni,» kinnitas ta.

Kogenud muusikaliinimeste kõrval astuvad lavale ka kohalikud lauljad Ilus ja Padar. «Ma arvan, et meie solistide tase on sama hea kui välissolistidel, ainult et kogemust on vähem,» rääkis Nõgene.

Nõgene tõi näiteks, et kui Tartus Vanemuise teatris mängitakse ühte muusikali 40 või 50 ning Tallinna Linnahallis 14 või 15 korda, siis Londonis toimub kaheksa etendust nädalas. «Nii et muusikalilaval olemise kogemus on väiksem, aga vokaalselt ei jää meie solistid küll välissolistidele alla,» oli Nõgene kindel.

Webberi muusikalidest on eesti keeles kõlanud «Evita», «Kassid» ja «Jesus Christ Superstar» ning need on lavale toonud Vanemuise teater.

Nõgene tunnistas, et tema arvates on Webber muusikavaldkonna geenius. «Tema muusikale mängitakse iga päev eri kohtades juba 22 aastat järjest – see fakt räägib iseenda eest,» ütles ta.

Webberi juubelile pühendatud Euroopa turnee saabki alguse täna Tallinnast ja novembris jõuavad kontserdid «The Music of Andrew Lloyd Webber» näiteks Stockholmi, Vilniusse, Göteborgi, Malmösse ja Helsingisse.

Andrew Lloyd Webber
• Sündinud 22. märtsil 1948.
• Alustas muusikaloominguga 6-aastaselt ja avaldas esimese muusikali juba 9-aastaselt.
• Teda on autasustatud seitsme Tony, seitsme Olivieri, kolme Grammy, kahe Emmy, Oscari ja Kuldgloobusega.
• 1992. aastal anti mehele rüütlitiitel ja 1997. aastal eluaegne aadlitiitel.
• Webber on Londonis seitsme teatri omanik.
• 2004. aastal lavastas ta «Ooperifantoomi» filmiversiooni.
• 2006. aastal korraldas BBCis telekonkursi, kus otsiti osatäitjaid muusikaliteatrisse. Tõsielusari pärjati rahvusvahelise Emmyga.
• Webberil on kaks last. Ta on kinnitanud, et ei jäta oma 1,3 miljardi dollari suurusest varandusest lastele midagi.
• Juubelietendusel kõlavad lood sellistest Webberi hittmuusikalidest nagu «Kassid», «Ooperifantoom», «Jesus Christ Superstar», «Evita» jt. 

18.10.2008