Loe

Voorel mälestatakse Mati Unti

Denes Kattago, SLÕhtuleht

Denes Kattago, SLÕhtuleht

22. augustil korraldatakse Jõgevamaal Saare vallas Voorel Mati Undi mälestusseminar.

Kell 12 algab Voore külalistemaja konverentsisaalis seminar „Mati Unt kui lavastaja”. Luule Epner, teatriteadlane Tartu Ülikoolist räägib, kuidas Unt Lutsu on lavastanud.

Kirjandusteadlane Ülo Tonts toob kohalolijateni 1960. aastate Vanemuise ja Mati Undi. Lavastaja ja Mati sõber Ingo Normet kõneleb temast kui lavastajast ning Tartu Ülikooli kirjandusteooria dotsent Arne Merilai käsitleb Undi lühiromaani „Tühirand”.

Kell 14 on kavas vaba mikrofon, sellele järgneb mälestushetk Undi bareljeefi juures.

Päeva jääb lõpetama Vanemuise Sadamateatris eelmisel aastal esietendunud ja suure publikumenu osaliseks saanud lavastus „Tühirand” – kell 16 Voore Põhikooli saalis.

Selle on lavastanud ja dramatiseerinud Ingomar Vihmar, kes on öelnud, et Mati Undi love story „Tühirand” on eesti kirjanduses erakordselt kirglik lugu, oma hingerebimises väga aus.

Mängivad noored näitlejad Laura Peterson, Ragne Pekarev, Martin Kõiv ja Markus Luik, kes on peaaegu sama vanad kui Undi loo tegelased.

Vaadata saab ka väikest fotonäitust Mati Undi lapsepõlvest. Fotod on pärit erakogudest ja enamikku neist näeb avalikkus esimest korda.

Mullu 22. augustil avati Voore külalistemaja seinal Eesti ühele tuntumale lavastajale ja kirjanikule pühendatud mälestusbareljeef, millel seisab kiri: „Siin õppis 1951-1958 kirjanik ja lavastaja Mati Unt”.

Mati Unt sündis 1944. aasta esimesel päeval Saare vallas omaaegses Linnamäe külas. 22. augustil möödub tema surmast kaks aastat. 

16.08.2007