Loe

Võimalik kohtumine Pädaste mõisas

Ülle Hallik, Äripäev

Ülle Hallik, Äripäev

Kammerlikuma vabaõhuteatri austajate üks võimalikest sellesuvistest kohtumispaikadest on Muhumaal Pädastes – tuleval reedel toob Tartu Vanemuise teater seal välja Paul Barzi komöödia “Võimalik kohtumine”, mis viib rikkaliku õhtusöögilaua taga kokku kaks muusikaajaloo suurkuju Johann Sebastian Bachi ja Georg Friedrich Händeli.

Algatuseks tuleb öelda, et tegelikkuses ei kohtunud need suurmehed mitte kunagi. Laval toimuv on näitekirjaniku fantaasia vili, ehkki kõik see oleks võinud ju ka Leipzigis 1747. aastal just täpselt niiviisi toimuda. Enne Muhumaale sõitu pole tarvis end kurssi viia heliloojate elulugude ja loomingu nüanssidega. “Piisab, kui vaataja on Bachi ja Händeli nime varem kuulnud,” lubas Vanemuise pressiesindaja Tambet Kaugema.

Pidulikul õhtusöögil avaneb välise aupaklikkuse varjus kummagi geeniuse egoistlikum loomus – isekus, loominguline kadedus, väiklus. Leebe, kuid teravmeelne komöödia kõneleb geeniuse positsioonist, kunstiloomingu müümisest ja müüdavusest, aga ka gurmaanlusest ja meelelistest naudingutest.

Gurmaanluse teemal on ka otsene seos etenduse paigaga, kuivõrd peategelased veedavad väga suure osa lavaajast rikkalikult kaetud laua taga. Pädaste mõis on aga tuntud kui paik, kus osatakse lugu pidada heast toidust ja luksuslikust elust. Et vaatajal suu liialt vett jooksma ei hakkaks, soovitas Tambet Kaugema kõhu enne teatrisse tulekut kõvasti täis süüa.

Kuna Muhumaal teatritegemine on meretagune asi ning samas on suvisel ajal oma autole praamikohta leida suhteliselt keeruline, otsustas Vanemuine mandrilt tulevatele vaatajatele sõna otseses mõttes vastu tulla. Kuivastu ja Pädaste vahel hakkab kurseerima eribuss, mis soovijad 20 krooni eest etendusele ja pärast seda tagasi sadamasse toimetab. Nii saab auto jätta Virtsu sadamasse, sõita praamiga üle mere, kasutada Vanemuise bussi ning hoida sellega kokku nii raha kui närve. Saaremaalt tulijaid ootab ettevalmistatud parkla.

“Vanemuine jätkab tänuväärset traditsiooni, otsides oma suvelavastustele uusi ja põnevaid mängupaiku,” põhjendas teatrijuht Paavo Nõgene tartlaste otsust mängida suvelavastust Eesti teises otsas. Kaks suve on teater etendanud Setumaal Obinitsas ülimenukalt “Taarkat”, ikka on olnud teatrirahva eesmärk minna oma publikule võimalikult lähedale.

Pädaste mõisa ühe omaniku Martin Breueri sõnul on Vanemuine suvelavastusega “Võimalik kohtumine” Muhu saarel väga oodatud.

“Pädaste mõis oma lihtsa stiilsusega on sajandeid olnud sobivaks keskkonnaks kultuurilistele delikatessidele,” selgitas ta. Charlotte von Siemens, mõisa viimane perenaine, ei tulnud Muhu saarele kunagi ilma oma kammermuusikakvartetita, mis tema õhtuid elavdas. Breueri sõnul ollakse Pädastes väga rõõmsad, et Vanemuine jätkab seda traditsiooni ning toob külakostiks elegantselt kergemeelse komöödia. 

22.06.2007