Loe

Võidumeeskond: “Tegime “Rujat” nagu muusikavideot.”

Jaanus Kulli, Õhtuleht

Jaanus Kulli, Õhtuleht

Pakkusime seda kirjutada ühele ja teisele, aga kõik ütlesid ära,” meenutab parima lavastuse auhinna saanud rokkooperi “Ruja” sünnivalusid selle libreto autor ja kunstnik Ene-Liis Semper. “Siis meil tekkis täitsa oma nägemus: tuleb teha teise nurga alt – nii, nagu tehakse muusikavideoid.”

Teatripäevale saabujaid tervitavad Rakvere teatri ukse ees seisvad tolle teatri sümbolid – pronksist Kadu ja Viku ehk siis Kaduviku mehed. Sest teater on teadagi kaduv kunst. Või siiski mitte, sest teatriauhindade kätteandmise tseremooniast teeb ülekande ka Eesti Televisioon ja tänanegi rahvusvaheline teatripäev jääb tulevaste põlvede tarbeks linti. Kadu ja Viku kõrval podiseb hernesupikatel, kust pidulised pärast tseremooniat kehakinnitust võivad saada. Ei mingit punast vaipa – kõik on omad ja oodatud.

Ugala rahvas ei tulnud

Kõlavad fanfaarid ja pidulik osa läheb lahti. Oma “supi” saab kohe kätte minister Laine Jänes, kelle nimi laulus esimesena kõlab. Teadagi, miks: äsja on ju Ugalast tormi-iil läbi käinud. Ja ega Ugala rahvast siin näha olegi. Kahjuks.

Nominendid istuvad koos oma sõprade ja tuttavatega laudade äärde šampanjapokaalide juurde. Nende seast jõuavad lavale üha uued ja uued tänavuste teatriauhindade laureaadid. Pinge saalis, koridorides ja terves teatris aina kasvab, sest nendele kõige magusamatele auhindadele jõutakse üha lähemale.

Lõpuks on selge, et tänavu teevad ilma kaks tiimi: Theatrum ja perekond Peterson ning Vanemuine, kes võttis Teatri NO 99 meeskonna oma tiiva alla lavastama rokkooperit “Ruja”. Need kaks tiimi koguvad kokku kõige rohkem auhindu – klaasist silmi, mille loojaks on klaasikunstnik Ivo Lill.

“Ruja” sündis autos

“Kõige enam on meeles selle asja väljamõtlemine,” meenutab rokk-ooperi “Ruja” sündi Ene-Liis Semper, lavastuse libreto autor ja kunstnik. “Kui me sõitsime Tiiduga (Ojasooga – J. K.) koos maale ja autos mängis Ruja plaat. Ning hakkasime korraga jutustama, mida võiks ühe või teise laulu saatel teha,” meenutab Semper, kuidas nende meeskond lõpuks rokk-ooperi ise kokku kirjutas. “Pakkusime seda kirjutada ühele ja teisele, aga kõik ütlesid ära, põhjendades, et see on liiga riskantne projekt – ansambli Ruja liikmed on ju veel elus. Siis tekkiski meil täitsa oma nägemus: tuleb teha täitsa teise nurga alt, tuleb teha nii, nagu tehakse muusikavideoid, subjektiivse puudutusega. Nii et kokkuvõttes võiks öelda, et me mõtlesimegi selle lavastuse välja ühe maalesõidu kestel,” kergitab Semper “Ruja” sünniloolt katet.

Rokkooperis Rein Rannapit kehastanud Priit Võigemast meenutab, et lavastus sündis hämmastavalt kergelt. “Ma pole kunagi alustanud proove nii, et kõik on olemas,” pajatab Võigemast. “Juba esimeses proovis oli Vanemuise väiksesse majja üles ehitatud kogu lava. Me hakkasime proovidega pihta ja kordagi ei tekkinud sellist momenti, et miski on nihu. Sest tavaliselt, kui on pikk prooviperiood, tekib teise kolmandiku peal ikka selline moment, et äkki peaks kõik ära muutma, äkki oleme täiesti vale rada läinud. Aga seda momenti ei olnud ja mõnedki asjad jäid täpselt selliseks, nagu need olid juba esimese nädala proovides.” 

28.03.2009