Loe

Verine ja väsitav nõiajaht Vanemuise teatris

SLÕhtuleht

«Uni on kõige parem kokk,» teatas üks tänaseid eesti esinäitlejatare aastaid tagasi hoogsalt. Et see isevärki loogika paika peab, tõestus päeva paar tagasi Tartu Sadamateatris, kus Vanemuise «Salemi nõidade» trupp proovi tegi. Merca ehk Merle Jääger magas teatrimaja aknal proovi aegu õiglase und.
«Kui inimene kehastab lavastuses mulatitari, kes ilmub lavale esimeses ja neljandas vaatuses, siis kas keegi on kunagi oma elus näinud töötavat mulatitari?» muigas Sadamateatri juht Viljar Pohhomov Merca unehetke kommenteerides. Merca ise sooritab oma unehetkede peale vaid naeru a la «aega tuleb targalt jagada». Kui esimene koht uinumiseks on aknalaud, siis see selleks. Naer on üldine. Vanemuise teatri peaprodutsent Paavo Nõgene võtab selle naerukoha peale imekombel erakordselt jäiga seisukoha ja pajatab pika loo teemal «kõigi näitlejate garderoobides on kušetid ja töö ajal, muuseas, ei magata». Ametnik jääb ametnikuks ja nalja sealkohal näha pole.
«Salemi nõidade» hiigelpika (julgelt tundi kolm ja pool) lavastuse, mis proovide käigus näitlejaid puhkama on sundinud, esietendus on täna Sadamateatris. Arthur Milleri draama «Salemi nõiad» on läinud sajandi üks kuulsamaid ja võimsamaid teatritekste. «Armastus, kirg, vihkamine, fanatism, tõde, vale: sellest põimub suur ja võimas draama,» selgitas Vanemuise draamajuht ja «Salemi nõidade» lavastaja Ain Mäeots. Milleri näidend põhineb tõestisündinud lool, mis toimus 17. sajandil Massachusettsis, puritaanlikus Uus-Inglise külakeses nimega Salem.
Lugu ise mõistagi lihtne: külaäärses metsatukas satutakse peale tütarlastele, kes püüavad lõkke ääres nõiduda. Et end süüst puhtaks pesta, süüdistavad tüdrukud hoopis teisi külaelanikke nõiduses. Tüdrukute liider Abigail Williams on armunud John Proctorisse. Mees on aga otsustanud vahekorra temaga lõpetada ning meeleheitel tüdruk süüdistab nõiduses ka Proctori naist Elizabethi. Algab nõiajaht, mille peatamine pole enam võimalik. Ja oh seda poomiskultust!
Aastatuhande vahetusel teatri- ja kirjandusasjatundjate seas läbi viidud küsitlus näitas, et Miller on möödunud sajandi enimnimetatud näitekirjanik ning 1953. aastal esietendunud «Salemi nõiad» valiti tuhandete näidendite konkurentsis kuuendale kohale.
«Salemi nõidade» kunstnikutöö tegi Liina Unt. Lavastuses mängivad Riho Kütsar, Helena Merzin, Katrin Pärn, Aivar Tommingas, Raivo Adlas, Külliki Saldre, Indrek Taalmaa, Tambet Tuisk, Tanel Jonas, Andres Mähar, Margus Jaanovits, Alina Karmazina, Merle Jääger, Ao Peep, Kais Adlas, Piret Simson, Janek Joost, Karin Tammaru, Jüri Lumiste ja Marika Barabanštšikova.
Vanemuises on Arthur Milleri näidendeid varem lavastatud neljal korral: «Salemi nõiad» (1969), «Hind» (1986), «Sööst kuristikku» (1997) ja «Mälestus kahest esmaspäevast» (1998).

15.10.2004