Loe

Vene tipplavastaja toob lavale balleti “Onegin”

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise teatri suures majas esietendub laupäeval, 10. novembril kaunis balletilavastus “Onegin”, mille lavastaja ja koreograaf Vassili Medvedjev Venemaalt töötas 1980-ndate aastate alguses Vanemuises esitantsija ja lavastajana.

“Onegin” põhineb Aleksandr Puškini samanimelisel värssromaanil ja Vassili Medvedjev lavastas selle balleti esmakordselt 1999. aastal Praha Rahvusteatris kuulsa vene poeedi 200. sünniaastapäevaks. USA fond Pushkin Legacy andis Medvedjevile selle imekauni balleti koreograafia loomise eest Puškini pärandi balletiauhinna.

Hiljem on “Oneginit” lavastatud mitmes Euroopa riigis ning katkedeid sellest balletist on edukalt esitatud paljudel olulistel balletigaladel kogu maailmas: 2003 “Gala des Etoiles” Montrealis, 2002 “World Ballet Stars” Spoletos, 2002 “Russian Ballet Stars” Jaapanis jm.

“Erinevalt mitmetest oma eelkäijatest püüdsin jutustada Jevgeni Onegini saatusest – nagu seda tegi Puškin – ja mitte Tatjana omast, nagu seda on kajastatud Tšaikovski ooperis või Cranco balletis,” selgitas Medvedjev. “Sellepärast ei kasutanud ma ühtegi nooti helilooja ooperipartituurist, vaid pöördusin Tšaikovski sümfooniliste teoste poole.”

“Onegini” libreto autor on Valeri Modestov Venemaalt, muusikajuht ja dirigent Andrei Anikhanov samuti Venemaalt, Peterburi Mussorgski-nimelisest Ooperi- ja Balletiteatrist, ning dirigent Lauri Sirp. Dekoratsioonikunstnik on Boriss Kaminski Venemaalt Moskva Suurest Teatrist ja kostüümikuntsnik Josef Jelinek Tšehhist.

Tatjanat tantsib Hayley Blackburn, Saori Nagata või Julia Litvinenko; Oneginit Antonio Ayesta või Steven Melendez; Olgat Nashua Dahhab, Mai Kageyama või Raminta Rudžionyte; Lenskit Ilja Mironov, Antonio Ayesta, Willem Houck või Daniil Kolmin ja Greminit Ruslan Stepanov. “Oneginis” osaleb Vanemuise kogu balletitrupp ning samuti teatri sümfooniaorkester.

“Onegini” koreograaf ja lavastaja Vassili Medvedjev on sündinud Venemaal. Ta lõpetas Vaganova-nimelise Vene Balletiakadeemia. Hiljem õppis ta ka Nikita Dolgušini käe all Rimski-Korsakovi-nimelises Konservatooriumis koreograafiat.

1981. aastal võttis Vassili Medvedjev vastu Ülo Vilimaa kutse asuda tööle Vanemuise teatri esisolistina. Vanemuises tegi ta ka algust ühevaatuseliste ja täispikkade ballettide loomise ja lavaletoomisega – “Satanilla”, “Pagoodide prints”, “Petja ja hunt”, “Tantsu sünd” ja “Trap” kuuluvad sellesse nimistusse.
“Pärast 20-aastast vaheaega seisan ma taas oma kunagise koduteatri Vanemuise laval,” ütles Vassili Medvedjev. “Siin lavastasin ma oma esimesed iseseisvad balletid, mis said Tartu teatrikülastajate ja kriitikute väga sooja ja heatahtliku vastuvõtu osaliseks. Siin sai minust tõeline koreograaf. Ma ei unusta seda kunagi ja olen selle eest väga tänulik.”

Alates 1989. aastast on Vassili Medvedjev teinud tantsija ja koreograafina koostööd erinevate teatrite ja truppidega Venemaal ja mujal. Alates 2003. aastast on ta Peterburis toimuva rahvusvahelise tantsufestivali “Dance Open Ballet Festival” kunstiline juht ja alates 2007. aastast UNESCO Rahvusvahelise Tantsukomitee liige. Töö on teda viinud paljudesse Euroopa riikidesse, Ameerika Ühendriikidesse, Kanadasse, Jaapanisse, Lõuna-Koreasse, Ladina-Ameerikasse, Lõuna-Aafrikasse. 

06.11.2007