Loe

Vanemuislased vabanevad valepingetest

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Vanemuise suures majas eile avatud tervisekeskusest tundis eriti suurt rõõmu muusikajuht ja peadirigent, tippklarnetist Toomas Vavilov, kelle arvates on muusiku atleetlikud lihased ja ilusad helid tihedas seoses.

«Meie tööülesanne ja elu mõte on kaunite helide tekitamine,» ütles Vavilov. «Mida tugevam ja tervem on muusik, seda kaunimad on tema tekitatud helid ja seda ilusamad on tema mõtted.»

Kiduraid lihaseid aitavad nüüd nii orkestrantidel kui ka kõikidel teistel vanemuislastel suuremaks kasvatada oma maja tervisekeskuse trenažöörid. Ja ühtlasi lõdvestuda.

Valepingetes muusik

«Muusikuamet on täis valepingeid,» selgitas Vavilov. «Klarnetit hoitakse ainult pöidla otsas, raske fagott ripub kaelas, hirmus tromboon rõhub õlga – et neid ja teisi pille õigesti mängida, ei saa tikksirgelt istuda, mis aga tähendab kõverduvat selgroogu. Valepingetest tuleb vabaneda sportides.»

Ka oma tudengitele Eesti Muusikaakadeemias soovitab ta eelistada jõusaali ja ujumist kõikvõimalikele muudele lõõgastustehnikatele ning ühtlasi hoiatab vigastuste eest.

«Iga muusik ja muusikatudeng peaks vältima korvpalli- ja võrkpallitrennis käimist, sest juhusliku vigastuse oht on neil aladel kohutavalt suur,» hoiatas ta.

Seni spordiklubis Avancia oma keha kasvatanud peadirigent lubas hakata igapäevaseks Vanemuise jõusaalis käijaks. Talvel tahab ta jõuda nii kaugele, et surub rinnalt sirgetele kätele vähemalt 130 kilo metalli.

Vanemuise tantsija Aivar Kallaste loodab, et trenažöörid aitavad tantsijatel muu hulgas tugevdada keha ülemise osa lihaseid. «Tantsijatel on tarvis ka ülakeha tugevdada,» ütles ta. «Klassikalise balleti treeningud ei paku seda piisavalt.»

Toetajate abiga

Teatri toetajate abiga valmis saanud tervisekeskuses, mis läks koos kogu keldri remondiga maksma 2,6 miljonit krooni, on vanemuislaste käsutuses lisaks jõusaalile ka massaažikabinetid, aurusaun, mullivann, samuti korralikud pesemis- ja riietusruumid.

«Nii nagu kogu Eesti ühiskond on järjest rohkem hakanud väärtustama inimest ja tema tervist, astus ka Vanemuine pika hoogsa sammu sellel teel,» rääkis teatrijuht Paavo Nõgene.

Nüüd on Vanemuise kõigil 360 töötajal võimalus tervisekeskuses oma tervist kosutada ja toonust tõsta. Teatrikülastajad tervisekeskusesse ei pääse. Neid ootab alanud hooajal teatri suures majas ees siiski mitu uuendust.

Peasissekäigu varikatusele on paigaldatud etenduste kohta teavet edastama elektrooniline infotabloo.

Teatri peakunstniku Kristiina Mündi juhendamisel on saanud värske ilme suure maja kassade ümbrus ning publiku jalutusruumis ootab publikut punastes ja tumepruunides toonides kohvikumööbel.

11.09.2007