Loe

Vanemuislannad pidid erootilisi tantsuminuteid esitama kangaribadeta

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hansoni reisikirja 3. aaria!

Vanemuises esimest korda mullu oktoobri lõpus Mare Tommingase lavastuses ja Toomas Vavilovi muusikalisel juhtimisel vaatajate ette tulnud lavastus «Peer Gynt» juhatas sisse Vanemuise külalisetendused Soome Rahvusooperi väiksemas saalis.

Esietendusest erines Helsingis etendatud lavastus mitmeti. Näiteks dirigendi poolest. Eile õhtul juhatas orkestrit Lauri Sirp, sest Toomas Vavilov pühkis oktoobris Vanemuise tolmu oma jalgadelt ja asus ERSO-t dirigeerima.

Teiseks ei tantsinud vanemuislannad lavastuse kõige erootilisemaid minuteid teises vaatuses pärast Anitra (Karmen Puis) laulu rippuvate kangaribade vahel, vaid tühjal laval prožektorite valgusvihkudes. Ja kolmandaks hakkas etenduse lõpus häirima lava tagumises servas poodium. Seda kõike tingisid Soome Rahvusooperi Almisaali lava iseärasused, aga see kõik ei seganud publiku pöördesse viimist.

Enam kui pool saali täitnud teatrikülastajate aplaus pärast esimest vaatust oli paljutõotavalt soe ja heatahtlikult pikk. Pärast vaheaplause, mille teenisid teises vaatuses Vladimirs Latišonoks (Peer Gynt) ja Hayley-Jean Blackburn (Solveig) ning Marika Aidla (Åse), kõlas rikkalik aplaus ka eesriide sulgumise järel.

Etendusel viibinud Eesti saatkonna töötaja Andry Ruumet avaldas oma arvamust, mille kohaselt plaksutavad soomlased ülimalt harva nõnda palju.

«Soome kohta oli see äärmiselt soe vastuvõtt,” ütles ta. «Mitte kedagi pole veel kaheksa korda tagasi plaksutatud nendes etendustes, mida mina olen siin vaatamas käinud.»

Saalis oli ka literaat Imbi Paju, kellele vanemuislaste «Peer Gynt» jättis samuti parimad muljed.

«See on tõeline kunstiteos, pärl,» ütles ta.

Imbi Paju võib täna õhtul näha ka Vanemuise ooperilavastuse «Tosca» etendusel Soome Rahvusooperis.

Kui poolteistsada vanemuislast Helsingi ooperimajast lahkus hotelli suunas, jäid Vanemuise tehnilise poole ennastsalgavad esindajad Lui Läätse juhtimisel ning «Tosca» taaslavastaja ja kunstniku Ervin Õunapuu osalusel dekoratsioone üles panema.

«Kell 23.45 peame majast kahjuks lahkuma,” nentis Lui Lääts. «Kell 8.30 läheb töö edasi.»

Lavameestel ei olnud isegi nii palju aega, et täiega nautida Vanemuise juhkonna korraldatud vastuvõttu pärast eilset «Peer Gynti» etendust. Menüüs olnud suitsukala ja salat Nizza moodi, praetud juurvili vormis, jogurtikastmed, zuccini-juustufritata, roheline salat pähklitega ning kanafilee juurvilja ja riisiürtidega veinikastmes ei jäänud neil ometi maitsmata.

Nõgene põhjendas vastuvõttu külalisetenduste esimesel õhtul ja mitte reedel või laupäeval sellega, et balletitrupp peab täna lahkuma. Ja lahkubki, aga mitte kerges väikses Superseacatis, vaid hoopis tormikindlamal alusel. 

02.11.2007