Loe

Vanemuisesse tuleb verinoori näitlejaid

Tartu Postimees

Reedel esietendus Pärnu Endlas «Rehepapp», milles eestlaste olemust lasevad läbi kivirähkiliku prisma paista lavakunstikooli tänavused lõpetajad, teiste seas neli tudengit, kellel on juba sõlmitud tööleping Vanemuisega.
Andrus Kivirähki kirjutatud, Taago Tubina dramatiseeritud ja Priit Pedajase lavastatud «Rehepapis» osalejatest on Tartusse tulijad Ragne Pekarev, Laura Peterson, Martin Kõiv ja Markus Luik.
Järvamaalt pärit ja Tartus aasta keemiat õppinud Pekarev lippab laval ringi Sorgu Mai osas ja lisab tegevusse vanarahva tarkuseterasid.
Vanamuusikaga sinasõber tallinlanna Peterson, lavastaja ja näitleja Lembit Petersoni tütar, kehastab nõid Minnat.
Jõgevalt pärit Kõiv mängib ullikest Jaani, kes sööb seepi ja küsib nõialt võlurohtu, et võita mõisateenijanna armastus.
Isamaalikult meelestatud Räägu Reinu osa teeb Tartus paar aastat avalikku haldust õppinud tallinlane Luik, kelle soov saada näitlejaks tekkis kodus, sest ta on näitleja Sulev Luige poeg.

Noored ja andekad

«Teatrikoolil on peaasjalikult kaks ülesannet: anda noortele kõige olulisemad oskused ja õpetada nii, et nad oleksid arenemisvõimelised,» ütles lavakunstikooli dotsent Pedajas. «Ei ole võimalik õpetada näitlejaks, aga õppida küll. Need neli ja kõik teised sellel kursusel on andekad ja tublid.»
Teatrile tuleb selline rühma viisi tulek Priit Pedajase hinnangul ainult kasuks. «Nad on neli aastat olnud koos ja moodustanud vaimse koosluse, nad toovad kindlasti selle energiat ja vaimu kaasa,» ütles ta.
Nelja verinoore näitlejaga kaubale saamine korvab Vanemuise draamatrupis tekkinud-tekkiva tühiku kahjulikud tagajärjed.
Eelmisel aastal tõmbas Tambet Tuisu ja Jaak Printsi Vanemuisest ära Tallinna tekkinud teater NO. Inglismaal asusid oma haridust täiendama Kersti Heinloo ja Janek Joost. Pärnusse on lahkumas Indrek Taalmaa.
«Indrek Taalmaa ei ole meie koosseisuline näitleja,» täpsustas Vanemuise juht Aivar Mäe. «Ta on vabakutseline, nagu ka Raivo E. Tamm. Meie koosseisulistest lahkuvad Andres Mähar ja Karin Tammaru.»

Veel kaks näitlejat

Lavajõudude liikumine käib ka Tartu suunas. Jaanuarist on Vanemuise hingekirjas Jan Uuspõld, tulemas on Ott Sepp Draamateatrist ja Märt Avandi Rakvere teatrist.
Aivar Mäe ei soostunud sellist näitlejate liikumist seostama teatri kriisiga, tema sõnul on praegu lihtsalt liikumiste aeg.

21.02.2006