Loe

Vanemuises valmib menukast multifilmist lastelavastus

Eesti Päevaleht

Vanemuise teatri suures majas esietendub reedel armastatud lastelugu “Lotte reis lõunamaale”.

“Lotte reis lõunamaale” põhineb samanimelisel joonisfilmil ning looks on selle vormistanud kirjanik Andrus Kivirähk rezissööride Heiki Ernitsa ja Janno Põldma abil.
“Lotte reisiga lõunamaale” teeb oma debüütlavastuse Vanemuise draamanäitleja Janek Joost, kes küll end lavastajaks tituleerida ei taha ning ütleb tüki pigem näitlejate ja kunstnike ühistööna kui tema taktikepi all valminud olevat. Teatritüki konkurentsi laste seas ülimenuka multifilmi ja raamatuga Joost ei pelga. Pelgab pigem seda, kas lapsed tükiga kaasa lähevad. “Kui populaarne see lugu laste hulgas õigupoolest on, sain teada paari nädala eest. Natuke hirmu tekitas küll, sest meie lavastuses pole kõiki lugusid, mis on filmis. Loodame siiski, et lapsed jäävad meie loodud maailma uskuma,” ütleb Joost.
Puudu on need stseenid, mille tegemine teatris väga raskeks oleks läinud, sest algses Lottes pole fantaasiaga just kokku hoitud. Lavastuse teeb eriliseks tõik, et publik on asetatud istuma suure maja pöördlavale, mis tegevuskoha muutumise järgi pöörab ka vaatajad vajalikus suunas. Seega on publik sündmuste keskel sõna otseses mõttes.
Lugu ise on lihtne – sõbralik koeratüdruk Lotte võtab koos leiutajast isa Oskari ja rännumees Klausiga ette reisi lõunamaale, et viia sinna rändlindude parvest maha jäänud linnupoeg Pipo. Reis on pikk ja põnev – juhtub nii mõndagi ja paljud maailma asjad saavad selgemaks.
Etenduse liikumisjuht ning videokunstnik on Janek Savolainen, kunstnikutöö teevad Marion Undusk ja Sirly Oder. Lavastuses mängivad Marika Barabanštšikova, Alina Karmazina, Riho Kütsar, Aivar Tommingas, Karin Tammaru, Andres Mähar, Tanel Jonas ja Merle Jääger. Piletid hinnaga 70 krooni on müügil Vanemuise kassades ning Piletilevi ja Piletipunkti müügikohtades.

19.10.2005