Loe

Vanemuises tuleb maailma esmaettekandele ooper „Rehepapp ehk november“

VANEMUISE VÄLKSÕNUM

Reedel, 18. oktoobril algusega kell 19 esietendub Vanemuise väikeses majas „Rehepapp“. Tauno Aintsi ooperile on Andrus Kivirähki romaani ainetel kirjutanud libreto Urmas Lennuk. Lavastab Marko Matvere, nimiosa laulab Tõnis Mägi, kes teeb oma debüüdi ooperižanris.
Ooperi „Rehepapp“ muusikajuht ja dirigent on Paul Mägi, dirigeerivad veel Lauri Sirp ja Taavi Kull. Lavastuse kunstnik on Iir Hermeliin, koreograaf Marika Aidla ning valguskujundaja Imbi Mälk.
Osades Tõnis Mägi, Lauri Saatpalu, Merle Jalakas, Kädy Plaas, Reigo Tamm, Karmen Puis, Märt Jakobson, Rasmus Kull, Pirjo Püvi, Valentina Kremen, Jaan Willem Sibul, Simo Breede, Kristiina Raahel Uiga või Liisa Tämm, Janek Savolainen ja Vanemuise ooperikoor.

Helilooja Tauno Aints:“Kivirähki kirjanduslik maailm on mind alati vaimustanud just oma karakterite, ootamatuste ja kujundite poolest. Ka muusikalises maailmas pean just neid nimetajaid väga olulisteks. Loomulikult seisnes probleem valikutes – mida välja jätta ja kuidas moodustada uus tervik? Koostöös Urmas Lennuki ja Marko Matverega kujunesid jõujooned, millele tuginedes valmis libreto. Lisaks inspireeris mind lavastuse kunstnik Iir Hermeliin oma selge visuaalse kontseptsiooniga. Kogu ooperi kirjutamise perioodil toetas ja kõige paremas mõttes juhendas mind „Rehepapi“ muusikajuht ja dirigent maestro Paul Mägi.
Kõige suuremaks inspiratsiooniallikaks oli vastuolu ooperimaailma ja “Rehepapi”- maailma vahel. Mulle meeldib arvata, et sündisid muusikalised lahendused, mis muutsid ka oma teguviisidelt eemaletõukavad tegelaskujud korraga justkui omadeks ja mõistetavateks. Rääkimata ülejäänutest.“

Lisaks ooperile „Rehepapp“ toob Vanemuine sel hooajal lavale teisegi algupärandi – Eduard Tubina „Reigi õpetaja“, mis esietendub 4. aprillil 2014.

14.10.2013