Loe

Vanemuises taasesietendub ballett „Pähklipureja“

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Sellel laupäeval, 5. novembril kl 19 jõuab taas Vanemuise repertuaari suurejooneliste ja efektsete dekoratsioonidega ning imekauni muusikaga klassikaline ballett “Pähklipureja“. Lavastust mängitakse suures majas.

Kaks orbu, Petter ja Lotta, elavad koos oma tädide Pruuni, Rohelise ja Lillaga. See on nende esimene koosveedetud jõuluaeg, kus lapsed saavad ise minna metsast jõulukuuske tooma ja seda hiljem ehtida. Jõuluettevalmistused on täies hoos. Paljugi sellest salapärasest saginast on lastele arusaamatu, kuna nad ei ole kunagi varem jõule pidanud. Tulevad külalised, ilmub Jõulusokk kingitustega…Lotta saab endale jõulusoku pea kujulised pähklitangid ja Petter kepphobuse. Kui külalised on ära läinud, on ka lastel aeg magama minna ja siis alles tõeliselt salapärased lood juhtuma hakkavad…

„Pähklipureja“ muusika autor on Pjort Tšaikovski, libreto on kirjutanud Pär Isberg ja Erik Näslund Elsa Beskovi lasteraamatu “Petters och Lottas Jul” (“Petteri ja Lotta jõulud”) ainetel. Koreograaf-lavastaja on samuti Pär Isberg (Rootsi), muusikajuht ja dirigent Lauri Sirp, lavakujunduse autor Bo-Ruben Hedwall (Rootsi), kostüümide autor Ann-Mari Anttila (Rootsi), valguskunstnik Torkel Blomkvist (Rootsi).

Pär Isbergi „Pähklipureja“ esietendus esimest korda 26. novembril 2004 Vanemuise suures majas ja seda mängiti suure menuga kuni 2010. aasta jaanuarini. Kokku anti 61 etendust 30 679-le vaatajale. Nüüd jõuab lavastus pooleteise aastase pausi järel paljude uute osatäitjatega taas publiku ette. „Pähklipurejat“ on Vanemuises lavastatud ka varem – 1955. aastal balletmeister Ida Urbel, 1979. aastal balletmeister Igor Tšernošov, 1994. aastal koreograaf-lavastaja Mare Tommingas.

Osades: Matthew Jordan, Benjamin Kyprianos, Milena Tuominen, Raminta Rudžionyte, Janika Suurmets, Rita Dolgihh, Julia Kaškovskaja, Ruslan Stepanov, Hayley Blackburn, Nashua Mironova, Julia Litvinenko, Yassaui Mergalijev, Ilja Mironov, Silas Stubbs jt.

Pär Isbergi koreograafia kombineerib klassikalist varvastantsu vabama stiiliga. “Selline on minu viis seda balletti tõlgendada, tahan küll hoida meie klassikalist kultuuripärandit, samas aga pean tähtsaks ka uutmoodi mõtlemist. Loomulikult on mulle eeskujuks kõik “Pähklipureja” versioonid, mida olen aastate jooksul näinud ja milles tantsinud,“ rääkis lavastaja Pär Isberg.

„Pär Isbergi „Pähklipureja“ on väga skandinaavialik – jõulusoku, piparkookide ja jõuluimedega. Lugu on lihtne, ilus ning kergesti jälgitav. Lavastuses on väga palju toredaid tegelasi, kelle seast laps endale kindlasti oma lemmiku leiab,“ rääkis balletijuht Mare Tommingas. 
 

03.11.2011