Loe

Vanemuises kõlab “Ood rõõmule”

Kersti Inno, Äripäev

Kersti Inno, Äripäev

Vanemuise kontserdimajas saab hooaja lõpetuseks kuulata Euroopa Liidu sümbolmuusikat. Beethoveni üleskutse vendlusele ja rahvaste ühinemisele kõlab meie päevilgi tähendusrikkana.

Vähe on heliloojaid, kes oma elu ja loominguga muusika arenguteed nõnda otsustavalt on mõjutanud kui Ludwig van Beethoven. Ja vähe on teoseid, mis oma uudsuses nõnda esile küündivad kui tema Üheksas sümfoonia.

Beethoveni näol astus 18. sajandi lõpus areenile muusik, kes loomingu kaudu kuulutas oma ajastu ideid ja pürgimusi jõulisemalt kui keegi teine. Tema maailmavaate kujundasid valgustusideaalid, Prantsuse revolutsiooni ideed. Üheksas sümfoonia on Beethoveni loomingu kokkuvõte ja sümfoonilise muusika kõrgpunkt, suure arengutee võimas lõppakord ja samas teerajaja uude ajastusse – romantismi.

Sümfoonia on pühendatud Preisi kuningale Friedrich Wilhelm III-le, loodud aga Londoni Kuningliku Filharmoonilise Ühingu tellimusel. Beethoveni isiklik elukäik näitas, kuidas saatus sundis teda võitlema loomingulise vabaduse eest, hiiliv kurtus aga põhjustas meeleheidet, teisalt ka raevukat trotsi ja protestivaimu. Hingelisest üksindusest, isoleeritusest kasvas kirglik soov kõnelda massidega muusika kaudu, kuid muusikale toeks vajas ta nüüd poeesiast tiivustatud sõna veenmisjõudu.

Beethoven kasutas esimest korda sümfoonias edukalt vokaalsoliste ja segakoori. Tekstiks valis ta Friedrich Schilleri oodi “Rõõmule”, käsitledes seda omapoolse vabadusega. Teos vormus pika aja jooksul. Esimesed visandid finaali rõõmuteemast on pärit juba aastast 1793.

Teose esiettekanne toimus 175 aastat tagasi, 1824. aasta mais Viini Õukonnateatris, juhatas Michael Umlauff. Dirigendipuldi kõrval seisev autor jälgis muusikuid trööstitus kurtuses. Publiku vaimustunud vastuvõttu võis ta vaid silmadega hinnata.

Tartus esitavad teose Vanemuise Sümfooniaorkester ja ooperikoor, ülikoolilinna gümnasistidest ja tudengitest koosnev Tartu Noortekoor ning solistid Pille Lill, Valentina Kremen, Mati Kõrts ja Atlan Karp. Dirigeerib Mihkel Kütson, kes loodab sümfoonia ettekandest Tartu linna muusikaelu suursündmust, väärikat punkti hooajale.

“See on märgiline teos ajal, kui inimestes on nii palju skeptitsismi ja raskemeelsust. Ood rõõmule peaks meis tekitama rõõmsamaid mõtteid, millega suvele vastu minna. Kõik on mööduv, ka halvad ajad,” on Mihkel Kütson veendunud. 

kontsert
“Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontsert”
9. mail kell 19 Vanemuise kontserdimajas
Piletid hinnaga 135-180 krooni müügil Piletilevis 

08.05.2009