Vanemuises esmaetendub seniolematu “Cats”
Isegi neil, kel on olnud õnne näha maailmakuulsat muusikali “Cats” Londonis või Brodwayl, on põhjust ette võtta tee Tartusse, sest Vanemuise lavastus on sootuks midagi muud.
Vanemuise teater on loonud pretsedendi ja toob lavale briti muusikalimeistri Andrew Lloyd Webberi ühe armastatuima muusikali “Cats” oma võtmes.
“Kindlasti on meie esteetika ja liikumine teine. Ka pildiliselt oleme lavastanud natuke teises võtmes. On veidi paroodiat, kitshi ja natuke irooniat,” avab lavastaja Dmitri Harchenko, kel on “Catsiga” kümne aasta tagune põgus kogemus olemas. “1995. aastal ei saanud me luba muusikali lavastamiseks ja siis tõime lavale ühe piletiteta etenduse, mis oli publikule tasuta,” meenutab ta. Täna on Andrew Lloyd Webberi kompanii andnud eestlastele lavastamiseks rohelise tee ilma nendepoolsete ettekirjutusteta.
Ka koosseisu suurus on originaalist erinev. Eesti trupp on pea poole suurem – 24 tegelase asemel on laval 40, kuna kaastegev on ka balletirühm, kelle kanda jääb suur osa tantsunumbritest. “Olen seda võtnud kui tantsulavastust, kus on sümbolid läbi liikumise. Pilt on väga ilus ja arvan, et kohati on tantsunumbrid keerulisemad kui originaalis,” räägib Harchenko. Töö draamanäitlejatega on tunnustatud koreograafil ja tantsijal Dmitri Harcenkol esmakordne. Süzheeliini on ta püüdnud tugevdada ja suur lootus on jõugu pealikku kehastaval Aivar Tommingal. Originaalis tuleks tema tegelaskuju lavale vaid kaheks lauluks, Vanemuise variandis on ta laval kogu etenduse. “See on hästi keeruline roll, kuna tuleb olla selge sõnadeta,” selgitab lavastaja.
Briti muusikalimeistri Andrew Lloyd Webberi kuulsamaid muusikale viib vaataja prügimäele, kuhu on kogunenud kirev kari kasse, kes end laulu ja tantsu abil tutvustavad. “Cats” põhineb T. S. Elioti värsiraamatul “Old Possum’s Book of Practical Cats” (1939).
“Cats” on kahtlemata Andrew Lloyd Webberi kõige kirevama muusikaga teos, mille kuulsaim hitt “Memory” on ettekandmist leidnud sadade lauljate poolt üle maailma. Vanemuise laval esitab “Memory” eestikeelsena Maarja-Liis Ilus.
“Muusika kõlab eesti keeles väga hästi ja tõlge on õnnestunud ja väga vaimukas,” kinnitab produtsent Paavo Nõgene. Ta kiidab ka Dmitri Harchenko koreograafiat. “Harchenko on väga laia silmaringiga ja fantaasiarohke lavastaja. Ta on meie teadlik valik, kuna oli soov luua senisest midagi erinevat. Tean ka, et ta on oma mõtetes “Catsiga” töötanud juba 13 aastat.”
“See on üldse kolmas kord “Catsi” ajaloo vältel, kui Andrew Lloyd Webberi kompanii on andnud loa etendust oma nägemuse järgi interpreteerida,” ütleb kostüümikunstnik Gerli Tinn, et kasutas antud vabadust täiel määral ära.
Nii ei ole eesti publiku ees kassid nende klassikalistes kostüümides vaid hoopis Inglismaaga seotud tegelased nagu näiteks kuninganna ema, biitlid, Freddie Mercury, David Beckham, Harry Potter. “Originaalis on tegelased laval algusest lõpuni samades kostüümides, meil on tõeline kostüümidraama, käib üks tõsine kostüümide vahetamine,” avab Tinn. Tegelastel on kaasaegne kassimeik ja brittide viimase moe järgi tehtud soengud, kuid sabasid pole.
Paari läbimängu põhjal ütleb kostüümikunstnik, et kõik teevad oma osi hästi ja lihvimise aega on veel ka. Tema lemmikud on Koit Toome ja Bert Pringi. “Maarja-Liis laulab nagu kulda ja liigub hästi. Tantsuga saavad kõik hakkama,” lisab ta.
Solistidena teevad lavastuses kaasa veel Janika Sillamaa, Nele-Liis Vaiksoo, Lauri Liiv, Aivar Tommingas, Katrin Pärn, Jaan Willem Sibul, Andres Mähar, Rolf Roosalu, Helen Hansberg, Julia Botvina, Siiri Koodres, Laili Jõgiaas, Katrin Kapinus, Ave Terasmaa, Marko Lillemägi jt. “Catsis” osaleb orkester ja bänd. Lavastuse muusikaline juht ja dirigent on Tarmo Leinatamm, kunstnik Riina Degtjarenko ja valguskunstnik rootslane Palle Palmé.
“Oleme endas väga kindlad ja olen veendunud, et meie “Cats” on võrreldav maailmas etenduvatega,” ütleb produtsent Paavo Nõgene nädal enne Vanemuises toimuvat esmaettekannet. “Esietendusele on saabumas ka Andrew Lloyd Webberi kompanii esindaja ja usun, et me suudame talle pakkuda elamust.”
Piletitega on Nõgese sõnul aga kurvad lood, sest kuni augusti lõpuni on saalid välja müüdud. Mõned broneeringud võivad siiski vabaneda ja kes ei malda sügiseni oodata, võivad paar nädalat enne etendusi Vanemuise kassasse helistada, sest üksikuid pääsmeid võib olla.
Kui kaua “Cats” Vanemuise repertuaaris püsib on produtsendi hinnangul raske öelda. “Usun, et see jääb 60-70 etenduse kanti,” prognoosib ta.
Vanemuise “Cats” on tekitanud huvi ka piiri taga. Eriti suureks on see paisunud Lätis, kust on Tartusse saabumas nii palju muusikalihuvilisi, et tootmisse on läinud lätikeelsed reklaammaterjalid.
Etendus kestab koos vaheajaga 2 tundi ja 10 minutit.
Vanemuise suures majas etendatakse „Catsi” 9.-18. juunini 12 korral ning pärast seda jääb see muusikal eksklusiivsete litsentsiõiguste alusel Vanemuise püsirepertuaari.