Loe

Vanemuises esietenduvas tragikomöödias ei ole laval ühtegi meest

Madis Taras, Eesti Päevaleht

Madis Taras, Eesti Päevaleht

Jüri Lumiste Vanemuise teatri väikeses majas esietendub ameerika kirjaniku Laura Cunninghami meestevaba tragikomöödia „Beautiful Bodies”.

Kuus võluvat sõbrannat kogunevad korteris, et tähistada enda seast ühe lähenevat sünnitust. Kuus väga erinevat naist – rase vallaline muusik, õnnetult armunud ajakirjanik, modell, edutu näitlejanna, kontrollifriik ja tõsiste kaaluprobleemidega eraettevõtja.

Varases keskeas naised, kes ei ole tahtnud või suutnud end kellegagi siduda ega lapsi saada. Aga bioloogiline kell tiksub armutult ja seda tagasi keerata pole võimalik. Suurlinna pinged: liiklus, korteriprobleemid, liputajad, narkodiilerid ning mehed, kes metroos end nende vastu suruvad – kõik see ja veel palju muud võimendub emotsionaalses õhtupoolikus.

„Naised – nad on nii pööraselt põnevad,” selgitas lavastaja Jüri Lumiste. „Eriti paelub mind naise juures emaduse müsteerium. See on miski, mida mees ei oska iial ettegi kujutada. Aga emadus on naise kese, ja kuidas ta sellesse suhtub, mida mõtleb ja tunneb sellest unistades, selleks valmistudes, seda läbi elades või sellest ilma jäädes – sellest ongi see lavastus. Ja igatsusest. Mehe ja laste järele.”

“Kohati on see naljakas, kohati nukker. Aga üsna õrn, soe ja ilus – nagu naine ju enamasti ongi,” lisab Lumiste. Kuus rolli on ära jagatud seitsme näitlejanna vahel. Sõbrannasid kehastavad vanemuislased Marika Barabanštšikova, Katrin Pärn ja Piret Simson ning külalistena Kersti Heinloo, Eva Klemets, Janika Sillamaa ja Kristel Elling. Janika Sillamaale on see Vanemuises tehtud mitme muusikalirolli kõrval esimene draamaroll.

Tragikomöödia „Beautiful Bodies” tõlkisid Maarja ja Kirke Kangro, kunstnikutöö teeb Kristiina Münd ja valguskujundaja on Andres Sarv. Laura Shaine Cunningham on mitmeid auhindu võtnud ameerika ajakirjanik ja näitekirjanik ning samuti mitme proosateose autor. Ajakirjanikuna teeb ta kaastööd väljaannetele The New Yorker, The Atlantic Monthly, The New York Times, Harper’s Bazaar, Allure ja Vogue.

12.01.2007