Loe

Vanemuises esietendus “Meister ja Margarita”

Taavi Eilat, ERR

Tartu Vanemuise teatris esietendus täna Mihhail Bulgakovi “Meister ja Margarita”, mis tuuakse vaatajate ette läbi dramaatilis-tantsulise tõlgenduse.

Vanemuises lavale toodud “Meister ja Margarita” esitleb Bulgakovi teose keerulisust, seda, et seal on palju salajasi ja hoomamatuid käike ja koridore, varjatud sümboleid, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Vorm, milles seda laval näha saab, on põimitud draamast ja tantsust. Nii näiteks on Meistri rollis näitleja Helgur Rosenthal ja Margarita tantsija Maria Engel.

Lugu tervikuks siduva Wolandi rolli täitev Jüri Lumiste ütleb, et selline vormilahendus on huvitav, aga keeruline.

“Väga keeruline minu jaoks on see ka, et ta on tantsuetendus ja kui mina räägin, siis partner vastab mulle tantsu keeles, sõnadeta. See on omapärane, aga põrgulikult huvitav,” lausus Wolandi osatäitja Jüri Lumiste.

Lavastuse on lavale seadnud Katrin Pärn ja Janek Savolainen, kes keelduvad enne esietendust maske peast võtmast ja arutlevad Lumiste välja toodud probleemi üle.

“See ongi selline kakskeelne lavastus, et tantsijad liiguvad ja näitlejad liiguvad ja räägivad,” märkis lavastaja Janek Savolainen.

“Samal ajal kõik on üsna harjumatutes olukordades, sest sellisel moel ei ole nad laval olnud. Tantsijatel on pisut harjumatud ülesanded ja ka näitlejatel on teistsugused ülesanded kui tavapärane,” täpsustas lavastaja Katrin Pärn ja lisas: “Tekst on väga oluline, kuidas teisiti saaksiki, sest Bulgakovi tekst on niivõrd tihe ja magus, et me ei ole raatsinud väga palju asju välja jätta.”

Vaata videoklippi

08.03.2015