Loe

Vanemuises esietendub Tšaikovski ooper „Jevgeni Onegin“

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise teatri väikses majas esietendub laupäeval, 6. aprillil, Aleksandr Puškini samanimelisele värssromaanile loodud Pjotr Tšaikovski ooper „Jevgeni Onegin“, lavastajaks Dmitri Bertman Moskvast, Ooperiteatrist „Helikon“.

Lavastuse muusikajuht ja dirigent on Vanemuise teatri muusikajuht Paul Mägi, dirigent Lauri Sirp, dekoratsioonikunstnik Igor Nežnõi (Helikon, Moskva), kostüümikunstnik Tatjana Tulubjeva (Helikon, Moskva) ja valguskujundajad Imbi Mälk ja Andres Sarv.

Osatäitjateks Linus Börjesson (Rootsi), Maria Fontosh (Rootsi), Karmen Puis, Jovita Vaskeviciute (Leedu RO), Teele Jõks, Merunas Vitulskis (Leedu), Roland Liiv (Soome RO), Valentina Kremen, Merle Silmato (Soome RO), Annaliisa Pillak, Koit Soasepp (Soome RO), Märt Jakobson, Simo Breede, Jaan Willem Sibul, Aivar Kaseste, Mehis Tiits.

Noor poeet Lenski on kihlatud rõõmsameelse Olgaga. Külastades pruuti, tutvustab ta tulevasele ämmale ja Olga õele Tatjanale oma sõpra Oneginit. Unistav ja tagasihoidlik Tatjana armub elupõletajast Oneginisse, kuid mees suhtub neiu tunnetesse üleolevalt.

Kevadine ooperilavastus Vanemuises on lavastaja sõnul heas mõttes traditsiooniline: ei ole ajahüppeid ei kostüümis, lavakujunduses ega ooperi sisus. Dmitri Bertmani sõnul inspireeris teda selliseks redaktsiooniks lapsepõlves Moskvas nähtud vene teatri suurkuju Konstantin Stanislavski 1922. aasta lavastus, mille lavastusmeeskond on taastanud olemasolevate arhiivimaterjalide põhjal. „See, mis 1922. aastal oli moodne, tundub tänapäeval retrona, nagu vana mustvalge foto. Ma taastasingi „Jevgeni Onegini“ Stanislavski lavastuses kui retro. Peamine eesmärk polnud siiski ei tea mitmes kord ennistada tegevus Leontjevi kõrvaltänava kuulsas sammastega villas, (D. Bertman peab silmas K. Stanislavski kodu, kus praegu asub tema majamuuseum), vaid käia sama teed, mis Stanislavski 1922. aastal, uuesti näitlejatega läbi töötada iga misanstseen tema meetodi järgi.“

Melanhoolne, samas igatsev, kirglik ja armastusest pakatav ooper pakub imekauneid voolavaid meloodiaid, nauditavaid koorinumbreid ja kaasahaaravat tantsumuusikat.

Ooper on vene keeles, eesti- ja inglisekeelsete tiitritega

02.04.2013