Vanemuises esietendub täna Eestis enim lavastatud ooper
«La Traviata» on Eestis kõige rohkem lavale seatud ooper, mille tänane Vanemuise väikeses majas vaatajate ette tooja Taisto Noor ei välista publiku õrnahingelisema osa silmisse meeleliigutuspisara ilmumist.
Eesriide avanedes näeb publik laval puusärki, mille kaane kinni koputamise ja leinarongkäigu lava taha suundumise aegu esitab orkester Hendrik Vestmanni dirigeerimisel avamängu.
Seejärel annavad mustad leinatoonid paari silmapilgu jooksul maad värvidele ja elurõõmsale ballisagimisele Pariisi kurtisaani Violetta salongis.
Silmad veekalkvel
Vanemuises eelmisena esietendunud ooperis «Madame Butterfly» tõmbusid mõnegi vaataja silmad peakangelannale kaasa elades veekalkvele. Kas nüüd lavale tuleva «La Traviata» publikul tuleb samuti selleks valmis olla?
«Jah, nendel, kelle hing ei ole veel päris kalestunud,» ütles lavastaja Taisto Noor. «Ja eriti neil, kes saavad aru armastuse nimel toodud ohvri suurusest.»
«La Traviata» jutustab ühe õnnetu saatusega kaunitari elu hääbumise lugu. «Violetta teab väga täpselt, et tal pole enam palju aega jäänud, kui ta kohtub millegi seesugusega, mida ta kunagi väga ammu häguselt igatses – armastusega,» rääkis lavastaja.
Kõrgemas seltskonnas liikuva kergete elukommetega naise kohtumises armastusega pole tegemist enesemüümisega, see on hingeline armastus.
Olude sunnil peab aga Violetta oma kallimast Alfredost loobuma. Kui neli kuud pärast balli osutub nende abielu siiski võimalikuks, on Violetta tuberkuloos arenenud juba surmavasse lõppjärku.
Kolm Violettat
Lavastuse muusikaline juht ja dirigent Hendrik Vestmann tõi «La Traviata» seekordse lavastuse ühe erakordsusena välja asjaolu, et erinevates etendustes laulavad Violettat kolm väga head solisti – Svetlana Trifonova Peterburist, Tatjana Romanova ja Alla Popova.
Lavastaja nimetas Trifonovat, kes on lõpetanud Moskvas konservatooriumi 1998 ja on aastast 1999 Peterburi Maria Teatri solist, Vanemuise teatrile ja Eesti ooperisõbrale väga õnnelikuks leiuks.
Uus nimi kodumaises muusikateatris on Aivar Kaseste. Eesti Muusikaakadeemia üliõpilane teeb oma õppejõu Taisto Noore lavastuses kaasa Gastoni osas.
«Tema karakter on sellesse rolli väga sobiv,» rääkis lavastaja. «Seetõttu pidin ma nägema suhteliselt vähe vaeva, et vormida just selline Gaston, keda mul on vaja.»
Eelmisel korral tõi Taisto Noor Verdi loo langenud naisest Tartus vaatajate ette aastal 1993.
«Ma võtsin selle nüüd taas lavastada, sest see on äärmiselt vajalik ooper lauljatele. Pealegi on meil olemas solistid, kellel on kõik selle ooperi edukaks esitamiseks vajalikud parameetrid,» rääkis Taisto Noor. «Ja kolmandaks – see on publikumagnet.»
Eelmine lavastus oli eestikeelne. Nüüd esitavad lauljad teksti itaalia keeles, kusjuures tõlge ilmub eeslava ülaservale tulikirjas.
Sama ooper Estonias
Asjaolu, et itaaliakeelne «La Traviata» on ka Estonia mängukavas, ei sega Taisto Noore meelest kedagi.
«Ma kujutan ette, et peaks looma sellise mõnusa võimaluse ooperisõbrale, kes ei pelga sõita 186 kilomeetrit oma kodulinnast eemale, vaadata etendust, ööbida ja hommikul koju tagasi sõita,» esitas lavastaja naerul sui idee.
Estonia «La Traviata» esietendus Neeme Kuninga lavastuses detsembris 1997. Peaosades on laulnud nii Estonia soliste kui ka külalisi.
Järgmised sealsed etendused on 5., 7. ja 28. novembril, mil laulavad Tatjana Romanova (Violetta) ja Mati Kõrts (Alfredo). Mõlemad esinevad ka Vanemuise lavastuses.
Vanemuise «La Traviatas» teeb täies koosseisus kaasa koormeister Piret Taltsi juhitud ooperikoor, kes osaliselt tuleb lavale ka siinse teatri järgmises muusikalavastuses. Selleks on operetigala «Ah, ilma naisteta…», mis esietendub 10. detsembril.
«La Traviata» on peale esietenduse Vanemuise mängukavas kuni 10. maini kümnel korral.
Verdi ooper langenud naisest
• Giuseppe Fortunino Francesco Verdi (1813–1901) ooper «La Traviata» («Langenud naine») esietendus maailmas esimest korda Veneetsias 1853.
• Tiit Made leksikoni «Ooper. Operett. Muusikal» andmeil on «La Traviata» Eesti teatrites enim, 21 korda, lavastatud ooper.
• Täna õhtul Vanemuise väikeses majas esietenduvas lavastuses laulab peaosas Peterburi Maria Teatri solist Svetlana Trifonova, teistes etendustes astuvad Violetta osas vaatajate ette ka Alla Popova ja Tatjana Romanova.
• Lavastanud Taisto Noor, muusikaline juht Hendrik Vestmann, kunstnik Liina Pihlak.