Loe

Vanemuises esietendub sensuaalne balletilavastus „Casanova“

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

12. märtsil kl 19 esietendub Vanemuise väikeses majas ballett „Casanova“, mille autoriks on Belgia koreograaf ja lavastaja David Sonnenbluck. „Casanova“ esietendus juba kümmekond aastat tagasi ning on David Sonnenblucki käe all jõudnud lavale mitmetes riikides.

Lisaks koreograafiale on David Sonnenbluck loonud „Casanova“ lavakujunduse, muusikalise kujunduse (Vivaldi, Mozart, Typsi, traditsiooniline araabia muusika) ning kostüümid (koostöös Mare Tommingaga). Valguskujunduse teevad Andres Sarv ja Imbi Mälk Osades: Colin Thomas Maggs, Takuya Sumitomo, Ilja Mironov, Nashua Mironova, Mai Kageyama, Hayley Blackburn, Vanemuise balletitrupp.

Ajast aega on Casanova saatus tekitanud inimkonnas ihalust ilu järele. See skandaalne veneetslane polnud mitte ainult seikleja, petis ja vabamõtleja, nagu teda tavaliselt kujutatakse, vaid ka poeet, memuaarikirjanik, filosoof ja muusik. Sellest lähtudes on David Sonnenbluck loonud nii stiili kui muusika poolest ajatu balleti – see on ühtlasi nii barokne kui kaasaegne.

Jaques Casanova saatus oli kummaline. Vaevalt täisealiseks saanud, pühendus ta esmalt kiriklikule, seejärel sõjaväelisele karjäärile, kuid loobus neist peagi sellise elu kasuks, mida paljud peavad „skandaalseks“. Aristokraadid, kes otsisid tundeelamusi oma argipäeva ilmestamiseks, muutsid ta „erotomaaniks“. Ta kollektsioneeris seiklusi – justkui kättemaksuks saatusele – vastates ebaõnnele kirglike tunnetega. Võttes iga seiklust nii, nagu oleks see viimane, õnnestus tal järjekindlalt oma kireobjektile truudust murda. Eikellegina sündinud mehest sai sage külaline toonases suurilma seltskonnas (Louis XV, Voltaire, Rousseau, Mozart…). Kõik see ongi inspireerinud David Sonnenblucki looma balletti suurest võrgutajast.

„On alati tore näha mõnd oma balletti mõnel teisel maal ja teiste tantsijate esituses. See on alati väljakutse – nii tantsijatele kui mulle endale. Miks Casanova? Lugesin raamatut ja lugu köitis mind sedavõrd, et tahtsin sellest balleti teha. Tavaliselt mulle meeldib sensuaalseid teemasid lavastada ja Casanova sensuaalne just ongi. See materjal sobis täiuslikult. Lisaks teavad kõik, kes oli Casanova! Vähemalt midagi temast! Lavastus asetseb kusagil balleti ja show vahepeal. Mõned osad on tehniliselt päris rasked, aga muusika ja kostüümid teevad sellest tõelise show,“ tutvustas oma lavastust David Sonnenbluck.

David Sonnenbluck on haridust omandanud Brüsselis, Flandrias, Peterburis. Tantsinud erinevates lavastustes Belgias, Prantsusmaal, Itaalias ning mujal maailmas. Davidil on omanimeline balletitrupp La Compagnie Ballet David Sonnenbluck. Hiljuti nimetati David Sonnenbluck Brüsseli Balleti kunstiliseks juhiks ja koreograafiks. 
 

08.03.2011