Loe

Vanemuises esietendub ooper “Rehepapp”

ERR, Kristel Härma

Tartus Vanemuise teatri väikeses majas esietendub homme Andrus Kivirähki romaani “Rehepapp” põhjal valminud ooper, kus teeb ooperidebüüdi nimiosa laulev Tõnis Mägi.

Ehkki “Rehepapp” pole ooperižanris kuigi tavaline lugu, on see sel sügisel juba teine Kivirähki romaani ainetel valminud ooper pärast septembris Estonias esietendunud “Liblikat”, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Helilooja Tauno Aintsi sõnul on sellisele loole muusika kirjutamine raske, sest karaktereid on palju ning igaüks neist nõudis omamoodi lähenemist.

“Inspiratsiooni algallikas on kindlasti Kivirähki “Rehepapp”, mis on mulle väga südamelähedane oma maailmapildilt ja kujutlusviisilt. Ma pean neid nimetajaid, mis mulle raamatus meeldivad, näiteks värvikad karakterid ja põnevad kujundid, ootamatud dramaturgilised pöörded, ka muusikas väga olulisteks nimetajateks,” rääkis Aints.

Ooperi lavastanud Marko Matvere sõnul on Urmas Lennukil libretot kirjutades väga hästi õnnestunud stseenide ja tegelaste valik. “Rehepapi” ooperi lavastamise juures meeldis Matverele selle ainulaadsus.

“See on täiesti ainulaadne asi, nii-öelda algupärand, Eesti oma asi. Selliseid asju ei ole kuigi sageli võimalik teha, enamasti on ikkagi ooperis tarvis lavastada mõnd klassikalist lavalugu, mida on juba tuhandeid kordi varem tehtud,” sõnas Matvere.

Lisaks uudsele sisule on tavapärasest ooperist erinev nii lavakujundus kui ka osatäitjate valik. Nii teeb “Rehepapis” oma ooperidebüüdi näiteks Tõnis Mägi, kehastades rehepappi ennast.

Ooperižanr on uudne ka Õuna Endlit kehastavale Lauri Saatpalule.

“Suurte mööndustega on see mu teine ooper elus. Karakterosa on ikka lahe teha. Selge see, et klassikalises mõttes ma ju ooperilauljatega ei võistle, ma teengi karakterosa selles ooperis,” märkis ta.

18.10.2013