Loe

Vanemuises esietendub Mati Undi senilavastamata näidend

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

20. aprillil kl 19 jõuab Sadamateatris vaatajate ette Robert Annuse lavastatud Mati Undi reMATIx “Viimnepäev”. Uuslavastuse tekstimaterjal põhineb Mati Undi 1970-ndatel valminud teatritekstidel „Peaproov”, ”Saunakuuldemäng” ja „Viimnepäev”.

Kui „Peaproovi” on lavastatud toonases Noorsooteatris, aga ka Ungaris ja Leedus ning „Saunakuuldemängu” Eesti Raadios, siis 1972. aastal kirjutatud Undi noorpõlvenäidendit „Viimnepäev” pole seni eesti keeles mängitud. Teada on vaid ingliskeelne lavastus 1991. aastast, mil seda teksti mängiti New Yorgi Off-Off-Broadwayl paiknevas Arts Club teatris. Maire Jaanuse ning Mardi Valgemäe poolt tehtud näidendi ingliskeelne tõlge ilmus ka 1977. aastal mainekas ajakirjas Modern International Drama. Vanemuise arhiivis leidub andmeid, et näidend oli plaanitud valmimisjärgselt esietenduma ka Tartus, ometi ei saanud see tookord teoks.

Lavastaja Robert Annus on Eesti modernistliku draama kaanonisse kuuluva „Viimsepäeva” sisu kirjeldanud järgmiselt: „Tähistatakse Antoni 60. juubelit ning tema viimast päeva tööl. Süüakse salatit, kuulatakse raadiot ning püütakse tuju üleval hoida. Ootamatult saabub ukse taha gestaapo ning sünnipäevalistel/viimsepäevalistel tekib hirm oma elude pärast. Kartmatu ja noor üliõpilane Ingo päästab olukorra, võtab ohvitserilt revolvri ning tulistab teda neli korda selga.”

Näidend „Viimnepäev” on pühendatud Kaarin Raidile. Lavastaja Robert Annuse käe all mängivad Maarja Mitt, Katrin Pärn, Karol Kuntsel, Markus Luik, Tanel Jonas, Raivo Adlas ja Martin Kõiv, kunstnik on Kaie Kal.

Lisaks esietendusele on “Viimnepäev” sellel hooajal mängukavas veel kolmel korral – 27. aprillil ning 3. ja 4. mail. 
 

18.04.2011