Loe

Vanemuises esietendub kolmandat korda klassikaline ballett „Giselle”

Madis Taras, Eesti Päevaleht

Madis Taras, Eesti Päevaleht

Vanemuise suures majas 2. veebruaril esietenduva Adolphe Adami balleti „Giselle” toob lavale rahvusvaheline lavastusmeeskond. Vanemuise „Giselle’i” lavastajaks on Stanislav Fečo Tšehhimaalt.

Lavastuse koreograafia loomisel kasutas Fečo Jean Coralli, Jules Perrot’ ja Marius Petipa loomingut. Kunstnik on Charles Cusick-Smith Šotimaalt, muusikajuht ja dirigent Lauri Sirp Vanemuisest.

„Eestis on tehtud üsna ühelaadse koreograafiaga „Giselle’e”,” ütles Vanemuise balletijuht Mare Tommingas. „Minu palvel kaevus Stanislav Fečo selle lavastusele koreograafiat luues arhiivimaterjalidesse, et pääseda algsele „Giselle’ile” lähemale. Samuti muutsid need lisatud nüansid lavastust arusaadavamaks – see ei ole üksnes imekaunis ballett, vaid sellel on jutustada ka täiesti kindlapiiriline lugu,” lisas Tommingas.

Esietendusel tantsib Giselle’i Dresdeni Ooperi- ja Balletiteatri esitantsija Natalia Sologub ning krahv Albert’i Moskva Suure Teatri esitantsija Dmitri Gudanov. Järgmistel etendustel näeb neis rollides vanemuislasi Hayley-Jean Blackburni või Mari Savitskit ning Vladimirs Latišonoksit. „Giselle’i” teises osades tantsivad Marika Aidla, Kristaps Kikulis, Alens Piskunovs, Rita Dolgihh, Janek Savolainen, Aivar Kallaste, Ruslan Stepanov, Lilian Sarapuu, Hirotaka Seki ja Louise Flanagan. Lavastuses osaleb kogu Vanemuise balletitrupp, teatri sümfooniaorkester ning Vanemuise Tantsu- ja Balletikooli õpilased.

Stanislav Fečo lõpetas 1990. aastal Praha Tantsukonservatooriumi ja liitus solistina Praha Rahvusteatri balletitrupiga. Aastatel 1992 –1998 oli ta mitmete Vene balletiteatrite juhtiv külalissolist – Mussorgski Ooperi- ja Balletiteater, Peterburi Klassikalise Balleti Teater, Moskva Kammerballett, Vene Rahvusballett Jekaterinburgis jmt. Lisaks Praha teatrile on Fečo olnud ka Brno Rahvusteatri esitantsija. 2004. aastal alustas ta koreograafiaõpinguid Peterburis Vaganova Balletiakadeemias, Vanemuise „Giselle” on Fečo lavastajadebüüt.

Fečo on pälvinud mitmeid nimekaid tantsuauhindu, sealjuures Rudolf Nurejevi nimelise tantsuauhinna 1993. aastal, Philip Morrise nimelise parima tšehhi tantsija auhinna 1999. aastal, Puškini fondi balletiauhinna Onegini rolli suurepärase interpreteeringu eest 2000. aastal ning kuldmedali 7. Maailma Balleti Festivalil Ukrainas 2001. aastal.

Talutüdruk Giselle’i ja krahv Albert’i traagilisest armastusloost kõneleva balleti esietendus toimus 1841 Pariisi Ooperiteatris. Eesti teatrites on „Giselle’i” varem lavastud 10 korral – neist 1949. ja 1970. aastal Vanemuises.

25.01.2007