Loe

Vanemuises esietendub Ingmar Bergmani draama

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise teatri väikeses majas esietendub laupäeval, 15. detsembril rootsi filmi- ja teatriklassiku Ingmar Bergmani näidend “Lärmab ja veiderdab”, mille lavastab Roman Baskin.

1993. aastal kirjutatud näidend on võtnud lähema vaatluse alla Ingmar Bergmani onu Carli, kes kõrvaltegelasena on tuttav ka teistest kirjaniku autobiograafilistest teostest. Vaimselt ebastabiilse Carli kireks olid mitmesugused leiutised – antud teoses “rääkiv tummfilm”.

Aastal 1925, vaid paar aastat enne helifilmi sündi, reisib juba aastates Carl koos oma noore kihlatuga mööda Rootsit ning demonstreerib vähestele huvilistele oma viimast “leiutist”, kino ning teatri omapärast sümbioosi: seinale suurendatud käsitsikoloreeritud “elavaid pilte” saadab sünkroonselt pealeloetud helitaust.

Onu Carli isikudraama kaudu leiavad bergmanliku põhjalikkuse ning halastamatusega käsitlemist mitmed teda kogu loometeel huvitanud teemad – kunstniku “äravalitus”, erilisus, suveräänsus, lapsepõlve ja noorusmälestuste pained, vastuolulised suhted oma lähedaste ja ka iseenda erinevate “minadega”.

“Kui hakkad rääkima rootsi taksojuhiga Bergmanist, siis iga teine kirstutab nina või üritab teemat vältida. Millegipärast toimub sama ka Fellini nimetamisel Itaalias,” ütles lavastaja Roman Baskin. ”Põhjust ei ole raske aimata. Küllap on Bergman puudutanud rahva hinge sedavõrd sügavalt ja läinud talle niivõrd lähedale, nii et see võib olla valus. Samas me kõik teame, et see ongi kunstniku suurus, ja kui vaadata Bergmani loomingut, nii filme kui tekste, siis see on tõesti nagu puljongikuubik – kui visata see keevasse vette, siis see aina paisub.”

Lavastuse kunstnik on Ervin Õunapuu, kostüümikunstnik Ann Lumiste, muusikaline kujundaja Tõnu Naissoo, liikumisjuht Janek Savolainen ning valguskujundaja Martin Meelandi. Mängivad Aivar Tommingas, Helena Merzin, Marika Barabanštšikova, Külliki Saldre, Raivo Adlas, Ao Peep, Hannes Kaljujärv, Herta Elviste, Lembit Eelmäe, Kais Adlas, Virve Meerits, Marju Männik, Enn Lillemets jt.
”Nagu ütleb näidendi üks tegelastest: ”Minu valu ei ole mitte üksnes kosmiline, vaid ka koomiline.” Siingi ilmneb Bergmani suurus, ta suudab inimest näha kogu tema uhkuses ja veidruses. Võimalik, et just see teebki tolle rootsi taksojuhi ettevaatlikuks,” lisas Baskin.

Oma näidendi “Lärmab ja veiderdab” järgi tegi Ingmar Bergman ka telefilmi, mis esilinastus Rootsi televisioonis 1997. aastal. Cannes´i filmifestivali osales see pealkirja all “In the Presence of a Clown” (“Klouni seltskonnas”).

Ingmar Bergman suri 2007. aastal. Lavastaja Roman Baskin ja kogu näitetrupp pühendavad selle lavastuse Suure Meistri mälestusele. 

10.12.2007