Loe

Vanemuises esietendub Franz Lehári operett „Lõbus lesk“

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Sellel reedel, 30. septembril esietendub Vanemuise suures majas Franz Lehári operett „Lõbus lesk“. Tegemist on Lehári kuulsaima operetiga, mis esietendus aastal 1905 Viinis. Victor Léoni ja Leo Steini kirjutatud libreto aluseks on Henri Meilhaci komöödia „L’attaché d’ambassade“ aastast 1861.

Opereti tegevus toimub Pariisis. Krahv Danilo perekond ei luba tal lihtsa neiu Hanna kätt paluda. Hanna abiellub seepeale jõuka pankuriga, kes sureb peatselt pärast pulmi. Temast saab rikas lesk, kellel kosilastest puudu ei tule. Danilo ei julge aga talle enam läheneda ja oma armastust tunnistada, kuna võidakse arvata, et temagi on üksnes raha peal väljas. Hannal tuleb asi endal käsile võtta… Loomise ajal oli opereti süžee, kus eneseteadlik noor naine lööb läbi meeste maailmas, üsna intrigeeriv.

Vanemuise „Lõbusa lese“ lavastusmeeskonda kuuluvad muusikajuht ja dirigent Paul Mägi, dirigendid Endel Nõgene ja Lauri Sirp, lavastaja Jussi Tapola (Soome Rahvusooper), kunstnik Anna Kontek (Soome Rahvusooper), koreograaf Aita Vuolanto (Soome) ning valguskujundaja Tõnu Eimra.

Lavastaja Jussi Tapola õppis lavastamist ja dramaturgiat Helsingi Teatriakadeemias ning ooperilavastamist ja filmikunsti Münchenis. Aastal 1975 asus ta tööle Soome Rahvusooperisse. Viimase kolme kümnendi jooksul on ta välja toonud mitmeid lavastusi Soome Rahvusooperis, nende seas hulk maailma või Soome esietendusi. „Lõbusat leske“ on Jussi Tapola lavastanud kuuel korral.

„Kui Paul Mägi helistas ja pakkus välja idee lavastada siin „Lõbusat leske“, olin kohe nõus. Minu jaoks on „Lõbusa lese“ lavastamine alati suur loominguline väljakutse, sest tegemist on ühe keerulisema operetiga üldse. Need tegelaskujud on tavapärastest operetitegelastest väga erinevad,“ rääkis lavastaja Jussi Tapola.

Lavastuses „Lõbus lesk“ astuvad publiku ette mitu erinevat koossseisu – Hanna rollis Karmen Puis või Heli Veskus (RO Estonia). Krahv Danilo rollis René Soom (RO Estonia) või Aare Saal (RO Estonia) või Taavi Tampuu. Teistes osades: Taisto Noor, Alla Popova või Margit Saulep, Urmas Põldma (RO Estonia) või Reigo Tamm, Margus Jaanovits, Jaan Willem Sibul, Tõnu Kattai, Märt Jakobson, Simo Breede, Rasmus Kull, Valentina Kremen, Merle Jalakas, Katrin Kapinus jt.

Lavastust mängitakse eesti keeles, ingliskeelsete subtiitritega. 
 

28.09.2011