Loe

Vanemuises esietendub Donizetti ooper „Maria Stuarda“

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Neljapäeval, 5. mail kl 19 esietendub Vanemuise väikeses majas Gaetano Donizetti ooper „Maria Stuarda“.

Donizetti traagiline ooper (tragedia lirica), mille aluseks on Friedrich Schilleri draama „Maria Stuart“ aastast 1800, esietendus Milano La Scalas 30. detsembril 1835. Ooper on inspireeritud Šoti kuninganna Mary Stuarti ja viimase nõo, Inglise kuninganna Elizabeth I elulugudest. Lisaks reaalselt eksisteerinud poliitilisele vastasseisule mõtles Schiller välja vastasseisu kahe kuninganna vahel, kes tegelikult kunagi ei kohtunud.

Süžeest – kuninganna Elizabeth I armastab Leicesteri krahvi, ent kahtlustab, et too on armunud hoopis Šoti kuningannasse Mariasse. Kahe naise konkurents poliitikas ja armastuses ei saa hästi lõppeda.

„Maria Stuarda“ lavastab Vanemuises Roman Hovenbitzer Saksamaalt. Ta on õppinud muusikateatri režiid Hamburgi Muusika-ja Teatrikõrgkoolis ja Hamburgi Ülikoolis. Vabakutselise lavastajana on Hovenbitzer toonud välja üle 40 ooperi, opereti ja muusikali Saksamaal, Austrias, Tšehhis ja Brasiilias. 2009 lavastas Roman Hovenbitzer Vanemuise teatris muusikali „Ämbliknaise suudlus“.

„Maria Stuarda“ muusikajuht ja dirigent on Mihkel Kütson, dirigent Lauri Sirp, kunstnik Roy Spahn (Saksamaa), valguskunstnik Palle Palmé (Rootsi). Maria Stuardana astuvad lavale Alla Popova või Aile Asszonyi (RO Estonia), Elisabettat kehastab Karmen Puis. Teistes osades Valentina Kremen, Oleg Balashov (Peterburi Maria teater), Atlan Karp ja Märt Jakobson.

Lisaks esietendusele saab ooperit „Maria Stuarda“ vaadata sellel hooajal veel kahel korral – 7. ja 11. mail kl 19.

* Donizetti ooperis kasutatakse tegelaste nimedes itaaliapärast kirjaviisi: Elizabeth – Elisabetta, Mary Stuart – Maria Stuarda jt. Stefan Zweigi romaani ja Friedrich Schilleri näidendi „Maria Stuart“ eestikeelsetes tõlgetes on järgitud saksa keele õigekirjatraditsiooni. Tegelikult on eesti keeles kombeks nimede kirjutamisel originaalkeelt silmas pidada: Elizabeth, Mary jne. 
 

03.05.2011