Loe

Vanemuises avab uksed Publikugalerii

Inna-Katrin Hein, Postimees

Inna-Katrin Hein, Postimees

Teatri uue peakunstniku Kristiina Mündi eestvedamisel avab tuleval nädalal uksed Vanemuise Publikugalerii, mis kasutab näitusepaikadena kõiki kolme Vanemuise teatrimaja.

Publikugalerii kaks avanäitust saavad teatripublikule nähtavaks tuleval nädalal. 17. oktoobril avatakse Vanemuise väikeses majas Kalli Kalde graafikaväljapanek «Kivist ja veest» ning 18. oktoobril suures majas taani kunstniku Per Peterseni maalinäitus «Kuldsed hetked – ja ende vahel».

«Vanemuise Publikugaleriid võib kolme teatrimaja peale kokku nimetada Tartu suurimaks näitusepinnaks. Iseärasuseks on pisut teistmoodi ligipääs kui tavagaleriisse: nimelt pääseb meie näitusi vaatama vaid teatripublik, muul ajal on galerii suletud,» ütles Münd.

Mündi sõnul vahelduvad näitused pooleteist kuni kahe kuu tagant. Väike maja spetsialiseerub enamjaolt graafikale ja fotole, suures majas näitame suuremaformaadilisi õlimaale. «Aga on ka meeldivaid erandeid – näiteks koostöös Tartu Mänguasjamuuseumiga avatakse järgmise aasta jaanuaris suures majas väga põnev saksa filminukkude näitus. Väikeses majas on aga märtsis Eesti Kunstiakadeemia tudengi Leila Tamme lehvikute ajalugu käsitlev väljapanek,» lisas teatri peakunstnik.

Taanis sündinud ning praegu Tartus elav Per Petersen tegutseb maalijana alates aastast 1975. Ta on osalenud oma õlimaalidega paljudel näitustel nii Taanis kui ka mujal maailmas – tema viimane isiknäitus oli üleval New Yorgi Agora galeriis. Vanemuise teatris avatav väljapanek on Peterseni esimene näitus Eestis. «Maalimine on minu elu. Maalimine tähendab mulle rääkida lugusid. Elu on nagu jutustus. Ma maalin uudishimust teada saada lugudest, mis on varjatud. Ma paljastan tõe, pööran kivi ümber ja leian sealt loo, mis ootab, et ta üles korjataks,» ütles kunstnik.

Kalli Kalde osaleb näitustel alates aastast 1988, Tartu Kunstnike Liitu astus ta 1995. aastal. Kalde on tegelenud paljude kunstialadega – maali, graafika, keraamika, fotograafia, ruumikujundusega. Praegu töötab ta Tartu Kunstikoolis ja Tartu Kõrgemas Kunstikoolis joonistamise ja graafika õpetajana. Näitusel Vanemuises on Kalde seekord välja pannud litograafia ehk kivitrüki tehnikas tööd. «Litograafia on minu jaoks kõige võluvam graafika tehnika.Temas on väga palju erinevaid võimalusi, litos saab ühendada tänapäevaseid foto- ja arvutitöötlusi traditsioonilise joonistamise ja maalimisega,» rääkis Kalde.

13.10.2006