Loe

Vanemuises algavad muusikali «Chess» proovid

Postimees

Vanemuise teatris algavad täna ABBA endiste meeslauljate Benny Anderssoni ja Björn Ulvaeuse ning briti sõnameistri Tim Rice’i kirjutatud maailmakuulsa muusikali «Chess» proovid.
2. juunil Vanemuise suures majas esietenduvas muusikalis mängivad peaosi Gerli Padar, Janika Sillamaa, Koit Toome ja Lauri Liiv.
«Chess» lavastab Georg Malvius Rootsist, kunstnikuks on Malviuse kauaaegne koostööpartner Ellen Cairns Suurbritanniast. Lavastuse koreograaf on Jüri Nael, muusikaline juht ja dirigent Tarmo Leinatamm ning valguskunstnik Palle Palmé Rootsist.
«Chess» kõneleb sellest, kuidas maletajatest saavad etturid poliitiliste mängude areenil. Toimub male maailmameistrivõistluste tiitlimatsh Meranos, kus vastamisi on venelane Anatoli Sergejevski (Lauri Liiv) ja ameeriklane Frederick Trumper (Koit Toome).
Mõlemal poolel on kaasas saatjaskond: venelasel Nõukogude saatkonna töötajad, ameeriklasel Ungarist ära hüpanud sõbranna Florence Vassy (Gerli Padar).
Võimatu iseloomuga ameeriklase meelehärmiks sõbrunevad vene maletaja ja Florence. Ameeriklane kaotab enesevalitsemise ja kogu matši.
«Male on mäng, mida me kõik omavahel mängime. Meile meeldib võita, aga meil on vaja ka aeg-ajalt kaotada, et mõista oma inimlikkust ja oma vajadusi,» selgitas Malvius.
«See muusikal koos suurepärase ABBA muusikaga pakub hiilgavat meelelahutust, aga ka tugevat ja liigutavat draamat. Kuna ka poliitika mängib taustal oma rolli, teeb see mängijad veelgi huvitavamaks ja inimlikumaks,» lisas ta.
Kaastegevad on Vanemuise teatri sümfooniaorkester, solistid, ooperikoor, balletitrupp, popkoor ja rockbänd.
«Laval ja lava taga tähendab «Chess» tööd rohkem kui 300 inimesele,» rääkis Vanemuise peaprodutsent Paavo Nõgene. «Ootame põnevusega Georg Malviuse uut lavastust Vanemuises, mis tõotab tulla väga omanäoline ja köitev.»
«Chess» esietendus toimus 1986. aastal Londonis Prince Edward Theatre’s, kus seda mängiti 1209 korda. Selle muusikali tuntumad hittmeloodiad on «I know him so well», «One Night in Bangkok» jpt.
Tartus mängitakse «Chess» eesti keeles, tõlkijaks Mart Sander, võõramaise publiku tarvis näidatakse ingliskeelseid tiitreid.
Kuni 16. aprillini on kõikjal üle Eesti müügil «Chess» sooduspiletid.

11.04.2006