Loe

Vanemuises algas uus kuu uue draamajuhiga

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Vanemuise draamatoimetaja Sven Karja asus 1. augustil draamajuhi ametikohale. August lisab draamatruppi ka uue lavastamisalti näitleja Eva Klemetsi.

«Sven Karja on draamajuhi kohuseid täitnud kohusetäitjana väga edukalt alates möödunud aasta novembrist,» märkis teatrijuht Paavo Nõgene. «Ta on end tõestanud väga võimeka draamatoimetajana ja tema panus Vanemuise draamažanri suunavõttudel on olnud märkimisväärne.»

Sven Karja (39, pildil) on avaldanud 1991. aastast teatrikriitikat, pälvinud ajakirja Teater. Muusika. Kino ja ajalehe Sirp ning Eesti Teatriliidu aastapreemia, tõlkinud näidendeid. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli teatriteadlasena ning on 2005. aastast teatriteaduse magister, magistritöö käsitleb monolavastusi.

Kaheks aastaks

Nõgene sõnul oli teatri loomenõukogu ja draamatrupi ühine seisukoht, et kirjandustoimetajana aastast 1995 ametis olnud Karja on igati sobiv juhtima Vanemuise draamaosa järgneva kahe aasta vältel.

Sõnalavastuste repertuaari valikuga seonduvaid töid jäävad tegema ka edaspidi nii kirjandusala juhataja Anu Tonts kui ka draamajuht Sven Karja ja koosseisuline lavastaja Ain Mäeots.

«Draamatrupiga liitub augustis Vanemuisega juba varemgi seotud olnud Eva Klemets,» märkis Nõgene. «Ta asub tööle sel hooajal näitlejana ja edaspidi, hooajal 2008/2009 ka koosseisulise lavastajana.»

Klemets lavastas «Tähed hommikutaevas» ja mängis «Beautiful Bodieses» Claire´i osas.

Augustis proovisaalis

Augustis on Vanemuise kui draamateatri proovisaalides «Jäine mõrv» (lavastab Leino Rei), «Jooksvad kulud» (moskvalanna Aljona Anohhina) ja «Suurema kurbuseta» (Ingo Normet).

Vene noorema põlvkonna literaadi Viktoria Nikiforova debüütnäidend «Jooksvad kulud» esietendub 20. oktoobril Sadamateatris.

Kiireteks sketšideks jaotuv näidend kiikab meie kaasaegse linlase sisekosmosesse, kust vaatavad vastu orjastavad pangalaenud, kappav inflatsioon, ebaausad tehingud, ülbed müügimehed, ärivaistuga surrogaatemad ja sulideks mandunud kirikuisad.

BBC seriaalide autori ja lavastaja Edward Taylori triller «Jäine mõrv» esietendub 21. septembril väikeses majas.

Lugu räägib kahest edukast telekriminullide autorist Harold Kentist ja Paul Riggsist. Pärast pikki aastaid kestnud koostööd soovib Kent napsulembesest partnerist lahku lüüa. Riggs ei ole ettepanekust vaimustatud ja püüab partnerit edasisele koostööle sundida.

«Suurema kurbuseta» esietendub 3. septembril Vanemuise suures majas.

Soome näitekirjanik Reko Lundan (1969–2006) on kirjutanud näidendi Akist ja Liisast, kelle vanemad on lahku läinud ja kes elavad koos oma sõjaväelasest isaga.

03.08.2007