Loe

Vanemuise uue suvetüki lavastab Priit Pedajas

Jaan Olmaru, Tartu Ekspress

Jaan Olmaru, Tartu Ekspress

Lavastaja Priit Pedajase käe all jõuab sel suvel vaatajate ette Vanemuise uus suvelavastus „Imearst“, mida hakatakse mängima Tartu külje alla Tammistu küünis-kontserdisaalis.

Vanemuise draamajuhi Sven Karja sõnul on seekordse näitemänguga üsna müstilised lood. „Ma lugesin ühte Jaak Rähesoo artiklit, kus ta ütles, et „Imearst“ on nii hea näidend, et selle võiks iga natukese aja tagant jälle lavale tuua. Mõtlesingi siis, et peaks selle tõesti üles otsima, aga mul polnud esialgu aimugi, kust seda leida. Järgmisel päeval teatris kappides sorides kukkus see näidend ühest virnast täiesti ootamatult välja. Ma ei tea, kuidas see võimalik on! Siis ma helistasin Pedajasele ja pakkusin talle seda teha. Tema ütles, et just paar päeva tagasi oli „Imearsti“ tõlkija Krista Kaer temalt küsinud, kas ei tasuks seda äkki uuesti lavale tuua. See kõik pani teda tõsiselt mõtlema ja ta oli meie pakkumisega kohe nõus,“ kirjeldas Karja suvelavastuse sünnilugu.

Priit Pedajast võib aga tegelikult nimetadagi iiri kirjaniku Brian Frieli sissetoojaks Eestis. „Friel on üks minu lemmikautoritest, tal on väga head lood. Lisaks „Imearstile“ on tal veel terve peotäis selliseid näidendeid, mis koosnevad monoloogidest,“ lausus Pedajas, kes on nimetatud tükki lavastanud ka 1992. aastal tollases Noorsooteatris.

Seekord pakkus aga Pedajas Vanemuisele välja, et kuigi tegelasi on kolm, võiks ta selle lavale tuua suurema hulga näitlejatega. „Kuna ma olen seda varem teinud, oleks huvitav, kui protsessi oleks haaratud rohkem inimesi. Kuidas see kõik välja kukub, sõltub sellest, kes parasjagu mängivad,“ ütles Pedajas. Nii mängivadki lavastuses Külliki Saldre, Merle Jääger, Hannes Kaljujärv, Aivar Tommingas, Riho Kütsar ja Peeter Volkonski, kuid igal õhtul näeb publik neist vaid kolme.

Näidend koosneb lühidalt öeldes neljast monoloogist, kus mööda külasid ringi rändav imearst, tema naine ja tema mänedžer jutustavad oma elu pöördelise tähtsusega sündmustest. Sündmused ise korduvad, kuid erinev on viis, millisena jutustajad neid mäletavad ja edasi räägivad. Imearst Frankil on looduse poolt antud võime inimesi ravida ning neile usku, lootust ja armastust anda. Paraku ei ilmuta see võime end iga päev. Kehvade päevade pettumus ja purunenud lootused imelisele tervenemisele puudutavad haiget, ravijat ja ka nende lähedasi.

„See on üks väga intiimne ja dramaatiline lugu. Ta tahab väga subjektiivset jutustamist ning ma usun, et kui niivõrd head näitlejad seda teevad, siis on see kindlasti vaatajale põnev,“ lausus Pedajas.

Mängitakse küünis

Näidendit mängitakse Tartu lähedal Tammistus, kus eelmisel aastal valmis Agrenska fondi toel omapärane küün-kontserdisaal.

Nimetatud koha avastas Vanemuise draamajuht Karja, kelle sõnul tundus see kohe igati sobilik. „Ei tahaks see aasta teatrisõpru kusagile sohu ega rappa saata. Tammistu on Tartust mõnusa 20 km autosõidu kaugusel,“ ütles Karja. Saali mahub paarsada inimest ning lavastust mängitakse juunis 11 korda.

19.03.2009