Loe

Vanemuise teatrit ootab ees näitlejate uuenduskuur

Tartu Linnaleht

Vanemuise teatri draamatruppi ootavad uue hooaja eel ees suured muutused – praegustest lavajõududest lahkuvad sügiseks mitmed näitlejad, kelle asemele loodab teater saada noori lavakunstikooli lõpetajaid.
Käimasoleva hooaja jooksul on Vanemuisest ära läinud ja veel minemas kokku seitse näitlejat. Juba sügisel lahkusid NO-teatrisse Tambet Tuisk ja Jaak Prints, kellele on peagi järele minemas ka Andres Mähar. Vabakutselise staatuse valisid omale Janek Joost ning Kersti Heinloo, kes õpivad praegu Inglismaal. Endla teatrisse lahkuvad ka Karin Tammaru ja Indrek Taalmaa. Viimased pole küll ametlikku avaldust veel teinud, kuid näitlejate Pärnusse siirdumist kinnitab Endla teatri koduleheküljel sealne pealavastaja Tiit Palu.
Vanemuise draamajuhi Ain Mäeotsa sõnul ei saa aga Tartu draamatrupi kokkukuivamisest mingil juhul rääkida. “Kui vaadata eesti teatri üldpilti, siis igast teatrist liigutakse. See on normaalne ja loomulik. Eriti kui teatrikaardile on juurde tulnud üks täiesti uus teater (NO-teater – toim.), siis põhjustab see paratamatult liikumisi,” ütles Mäeots, kelle sõnul on 1. jaanuarist Vanemuise näitlejate koosseisus vähemalt kaheks hooajaks ka Jan Uuspõld ning lähiajal selgub veel ühe vanema näitleja-lavastaja Tartusse tulek.
Järgmisel nädalal loodab aga Vanemuine allkirjastada lepingud veel 5-6 noore näitlejaga, kes lõpetavad kevadel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli. Kinnitamata andmetel peaksid Tartusse tulema teiste hulgas näiteks endise näitleja Sulev Luige poeg Markus Luik ja Theatrumi pealavastaja Lembit Petersoni tütar Laura Peterson. Samuti on Vanemuisesse tulemas Mihkel Kabel, Martin Kõiv, Veiko Tubin ja Ragne Pekarev. Lõplikult peaksid Tartusse tulijate nimed selguma järgmise nädala lõpuks.
“Võib öelda, et Vanemuine on päris populaarne sihtkoht, sest mõned, kellele tehti ka Tallinna teatritest pakkumisi, otsustasid ikkagi Vanemuise kasuks. Noored on Tartusse tulekust väga huvitatud, sest siin on neid ootamas palju tööd. Nad võtavad osa praktiliselt kõigist järgmise hooaja uuslavastustest,” rääkis draamajuhi kohalt lahkuv Mäeots, kes sügisest jätkab Vanemuises ilmselt lavastajana.
Lavakunstikooli tudengi Veiko Tubina sõnul on praegusel hetkel teatrite nõudlus suurem, kui on lõpetajate arv. Väidetavalt tehti 15 noorele näitlejale Eesti teatrite poolt ligi 30 pakkumist ning kui Tallinna teatrid soovisid üksikuid, siis Endla ja Vanemuine tegid ettepaneku suuremale hulgale. “Eks meie lõplik valik sõltubki sellest linnast, nendest inimestest, kellega koos minnakse, ja kindlasti ka pakutavast repertuaarist. Me eelistame minna pigem üheskoos, kui üksi, sest koos on esimesel aastal lihtsam hakkama saada.” rääkis Tubin.

13.01.2006