Loe

Vanemuise teatris esietendus Uku Uusbergi uus lavastus

Kristel Härma, AK

Vanemuise teatri väikeses majas esietendub Uku Uusbergi autorilavastus „Üritus”. Näidendi kirjutas Uusberg spetsiaalselt Vanemuise näitlejatele, eelkõige täna oma 60ndat sünnipäeva tähistavale Aivar Tommingasele

Nagu Aivar Tommingas, on ka tema tegelaskuju, näitleja Leofred Luuk, tulnud teatrisse tähistama oma 60. juubelisünnipaeva. Erinevalt Tommingasest on Leofred Luuk olnud teatrist eemal 11 aastat.

Autor ja lavastaja Uku Uusberg ütleb, et kuigi Leofred Luuk saab ka 60 ja esietendus on samal päeval kui Aivar saab 60 ja lugu on justkui väga sarnasest tegelasest, siis seal on üks väga-väga suur erinevus. “Ütleme, et see on selline ego.”

Juubeliks teatrisse naasev peategelane ei ole 11 aastat eemal olnud mitte vaid lavalaudadelt, vaid ka oma kunagisest abikaasast. Endist kaasat mängiva Külliki Saldre sõnul räägib see lugu nii armastusest kui ka teatrist. “Kelle jaoks kumb sõna ettepoole asetub, see on juba publik teeb oma valikud, kuidas ta seda siis tõlgendab, kuidas ta seda näeb, aga need mõlemad on siin väga tugevalt sees.”

Lavastaja Uku Uusbergi sõnul on ta püüdnud liikuda üldistusjõulise teoseni. “See selline teatri siseringi asi on kõik küll kuidagi nagu vahendina – eesmärk on ikkagi, et inimene, kes on inimene, et ta siis näeb laval teisi inimesi. Ja näeb nende muresid ja erinevaid mõtteid ja tundeid.”

29.09.2015